Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırma

Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırarak farklı yönleri kısaca açıklanması

Canlı varlıkların tamamı; beslenme, büyüme, solunum, boşaltım, hareket etme, üreme, uyartıları alma ve uyartılara tepki verme özellikleri taşırlar. Bitki ve hayvanlarda canlı varlıklar olduğu için bu özelliklerin tamamını taşımaktadırlar.

Bitki ve Hayvanlarda Büyüme:
Bitkilerde büyüyüp gelişme yaşamlarının sonuna kadar devam eder. İnsanlarda ve hayvanlarda vücut geliştikten sonra büyüme durur.

Bitki ve Hayvanlarda Boşaltım:
Bitkiler gövdelerindeki fazla suyu yapraklarından terleme yoluyla atar; zararlı maddeleri ise yapraklarında biriktirir ve sonbaharda yapraklarıyla birlikte atar. İnsanlar ve omurgalı hayvanlar böbrekler yardımıyla atık maddeleri süzer ve idrar yoluyla dışarı atarlar.

Bitki ve Hayvanlarda Üreme:
Bitkiler genellikle tohumlarının rüzgar, su ve diğer hayvanların çevreye yaymasıyla ürerler. Hayvanların bir kısmı doğurarak ürer, diğer kısmı ise yumurtlayarak ürer.

Bitki ve Hayvanlarda Uyartı Alıp Tepki Verme:
Bitkiler ilkbaharın gelmesiyle güneşten uyartı alır ve dalları filizlenerek yaprak açar. İnsanlar ve hayvanlar da ses, ışık ve sıcaklık gibi uyartılara tepki verir. Örneğin bir köpeğe yüksek sesle hoşt dendiğinde köpek sesten irkilir ve tepki verir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bitki ve Hayvanlarda Beslenme:
Bitkiler topraktan aldığı su ve mineralleri güneş ışığıyla birlikte kullanarak kendi besinlerini üretirler. Hayvanlar besin ihtiyaçlarını bitkilerden ve diğer hayvanlardan sağlarlar.

Bitki ve Hayvanlarda Solunum:
Bitkiler solunumu yaprakları sayesinde yaparlar. İnsan ve hayvanların bir kısmı ise solunumlarını akciğer adı verilen organlarıyla yaparlar.

Bitki ve Hayvanlar

1 comment to Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırma

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.