Kara Mamba Yılanı

Kara mamba yılanı 4-5 metre boylarında, ince gövdeli, derisi iri pullu, uzun dişli, hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahip çok zehirli bir yılan türüdür. Zehiri o kadar güçlüdür ki bir ısırıkta salgıladığı zehir ile 100 insanı kolayca öldürebilir. Afrika’nın güney kesimlerinde ve sıcak tropikal bölgelerde yaşar.

Kara Mamba Yılanı

Kara mamba yılanı ismini gri renkli gövdesinden değil, kara renkli ağzı, dili ve dişlerinden almıştır. Sıcak iklimlerde yaşayan mamba yılanı gününün büyük kısmını toprak üstünde, topraktaki fare oyuklarında ve ağaç kütükleri altında geçirir. Avlanacağı zaman ağaçlara çıkarak avını bekler. Avı yaklaştığında büyük bir hızla atılarak avına küçük bir ısırık atar. Isırığı birkaç dakika içinde avını etkisiz hale getirir. Yakaladığı avı bütün bir halde yutar ve sonraki avlanma zamanına kadar dinlenmeye çekilir. Mambalar yutabilecekleri kuşları, kuş yumurtalarını, küçük bukalemunları, fareleri vb. küçüklükteki avlarla beslenir. Bukalemun gibi bazı hayvan türleri kara mamba zehirine karşı bağışıklık kazandığından, zehirli ısırıklar etki etmemektedir.

Kara Mamba Yılanı 2

Kara mambalar da diğer sürüngenler gibi yumurtlayarak çoğalırlar. Dişi yuvaya 10-15 tane kadar yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular 30-60 cm arasındadır. Yavrular çıkar çıkmaz avlanmaya başlarlar, bu esnada en çok sıçan türlerini avlarlar. Yavrular da yetişkinler kadar zehirlidir ve hızlı büyürler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kara mamba yılanı kral kobradan sonra dünyanın en zehirli ikinci uzun yılanıdır. En büyük özelliği ise dünyanın en hızlı ilerleyebilen yılanı olmasıdır. Bu yılan avına saldırırken veya kaçarken saatte 19 km hıza ulaşabilen bir hızla ilerleyebilmektedir. Çok kızgın ve saldırgan bir yılan olduğundan, tehlike anında başını yerden 1,5 metre kadar yukarı kaldırarak karşı saldırıya geçer. Öyle ki fil üstünde giden kişilerin ayaklarından ısırıldığı yönünde söylentiler vardır. Ayrıca yol kenarlarında bulunan kara mambaların, camı açık arabaların sürücülerine saldırdığı da görülmüştür.

Kara Mamba Yılanı 3

Kara Mamba Yılanı

Kara mamba yılanının tek bir ısırığı 100 insanı öldürebilecek güçtedir. Bu nedenle “ölüm öpücüğü” adı da verilmiştir. Afrika’da özellikle tarım arazilerinde çalışan çiftçiler büyük tehlike oluşturmakta, her yıl onlarca Afrikalının ve turistin ölmesine neden olmaktadır. Bir insan ısırıldığında en kısa sürede panzehir uygulanmalıdır. En çok 30 dakika içinde panzehir uygulanmazsa kişinin kurtulma imkanı kalmaz, ölüm kaçınılmazdır. Zehirin etkisi ısırılan yere göre değişir. Parmaktan veya ayaktan ısırılırsa 1-8 saat içinde, kalbe yakın bir bölgelerden ısırırsa 10-20 dakika gibi bir sürede ölüm gerçekleşir.

Kara Mamba Yılanı 4

Mamba yılanlarının yaşadığı bölgeleri gösteren harita

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.