Kar Nedir ve Nasıl Oluşur?

07.01.2013 tarihinde İstanbul'a yağan kardan bir fotoğraf karesi.

07.01.2013 tarihinde İstanbul’a yağan kardan bir fotoğraf karesi.

Kar Nedir?
Kar bir yağış türüdür. Bulutu oluşturan su buharının, soğuk havanın etkisiyle yağmura ve buza dönüşmeden hızla kristalleşerek yere düşmesine kar denir.

Kar Nasıl Oluşur?
Kar yağışının oluşabilmesi için bazı hava koşullarının olması gerekmektedir. Bulut seviyesinde bulunan havanın ısının 0 derecenin altına düşmesi sonucu bulutu oluşturan  su buharı sıvı hale geçmeye bile fırsat bulamadan 0,1 mm çapındaki buz kristallerine dönüşür. Bu kristaller havanın etkisiyle birbirlerine yapışarak 2-4 mm çapında kar tanelerini oluştururlar. Oluşan kar taneleri de kendi aralarında yapışmaya devam ederler, uçuşamayacak kadar ağırlaştığında kar yağışına neden olurlar. Yere düşüş esnasında yer yüzündeki hava sıcaklığı daha fazlaysa, kar tanesi düşüş esnasında sıvılaşarak yere yağmur olarak düşebilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Karın Faydaları Nelerdir?
Kar yağmur suyu gibi hızla denize ve göle dökülmez. Kar yavaş yavaş eridiğinden toprak suya daha çok doyar. Kar suları akarsu, baraj, göl ve yer altı sularının ana kaynağını oluşturur. Ayrıca 0 derecenin altındaki hava sıcaklığı altındaki bitki örtüsünü donmaya karşı korur. Kar içerisinde bulunan amonyak, karın erimesiyle toprağa karışır. Toprakta bulunan azot bakterileri, amanyoğı kalsiyum nitrat gibi azot tozlarına çevirerek bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

Kar Kristallerin Özellikleri:

  • Kar taneleri ışığı tamamen yansıttığı için beyaz olarak görünürler.
  • Kar tanesini oluşturan kristallerin tamamı 6 köşelidir.
  • Mikroskop altında incelenen kristallerin tamamının birbirlerinden farklı olduğu ortaya çıkmış ve tıpatıp aynı olan bir kristale rastlanamamıştır.
  • Kar kristallerinin çapı 2-4 mm, ağırlıklarıysa yaklaşık 0,005 gram olarak ölçülmüştür.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kar Yağışıyla İlgili İlginç Bir Video – YouTube Videosu:

Benzer Yazılar:
Sis nedir ve nasıl?
Gök gürültüsü nedir ve nasıl oluşur?
Yıldırım nedir ve nasıl oluşur?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.