Kaplan Hakkında Bilgi ve Kaplan Resimleri

kaplan-resimleri-1Aslandan daha büyük ve daha tehlikeli olan kaplan, kedigillerden memeli bir hayvandır ve bu familyanın en güçlü üyesidir. Kaplan, yalnız yaşayan ve burnundan kuyruğunun ucuna kadar uzunluğu 4 metreyi, omuzbaşından yüksekliği 1 metreyi bulabilen bir hayvandır. Dişiler, genellikle erkeklerden daha küçüktür. Rengi kızılsarıdır; postu enlemesine koyu renk şeritlerle kaplıdır. Karnı, bacakların iç yanları ve yanaklar beyazdır. Tropikal ülkelerdeki kaplanlar kısa, düz tüylüdür ve Çin’de ya da Sibirya’da yaşayan uzun tüylü kaplanlara göre daha parlak renklidir.

Kafkas dağlarından Endonezya’ya kadar uzanan bir alanda yaşamasına karşılık, kaplan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hindistan’da yalnızca 1.850 (1930’da 40.000 adet), Cava adasında 12 kaplan sayılmıştır. 250 kg ağırlığıyla türün en irisi olan Sibirya kaplanından, uçsuz bucaksız bir alanda yalnızca 120 tane kalmıştır. Kaplan, yaklaşık on beş haftalık bir gebelikten sonra, genellikle iki, üç yavru doğurur; yavrular iki yıl süreyle kendilerine avlanmayı öğretecek olan anneleriyle birlikte yaşarlar. Erkek kaplanla dişi aslan çiftleşebilir, ama doğan kaplan yavruları kısır olur.

Kaplanlar etçil hayvanlar olduğundan sadece et ile beslenirler. Kaplanda avlanma içgüdüsü çok güçlüdür; karnı tok bile olsa, avlanmaktan kendini alamaz. Yüksek otların arasına sinip gizlenen hayvan, şimşek gibi bir sıçrayışla avının üstüne abanır ve boyun omurlarını kırarak öldürür; ama elinden kaçırdığı bir avı asla kovalamaz. İnsanın varlığı kaplanı irkiltir ve hayvan çoğunlukla , insanlardan sakınmak için ormana çekilir; yabani otçulları, evcil hayvanlara yeğler. Yalnızca, artık çevik avları yakalayamayan yaşlı kaplanlar sürülere, bazen de çobanlara saldırırlar. Ondan sonra insan etinin tadına alışır ve özellikle Hindistan’da insanlara korku salarlar. Kaplanlar sıcağı sevmez, ormanda yaşamaktan, yıkanmaktan hoşlanır. Kaplanlar çok iyi bir yüzücüdür, avının peşinden suya atladığında avını kolaylıkla yakalar.

Kaplan Resimleri:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kaplan ve Aslan Karşılaşması:

Timsahın Avını Çalan Kaplan Karşılaşması:

Kaplan ve Aslanların Kavgası:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.