Kaolin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Seramik, porselen ve çini yapımında kullanılan yumuşak yapılı, gri-beyaz renkli, toz haline getirilmiş bir kil türüdür. Kaolin, granit kayaçların aşınması sonucunda doğal olarak olarak veya kayaçların işlenmesiyle elde edilir. Avrupa’da ismi genellikle Çin çamuru ya da Çin kili olarak bilinir. Türkiye’de ise kaolin bazı bölgelerde arıkil olarak adlandırılmıştır.

Kaolin Kullanım Alanları

Kaolinin kullanım alanları

Kaolin Nerelerde Kullanılır?
Günümüzde endüstriyel sektörün gelişmesiyle birlikte birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Porselen, seramik, çini üretiminde kullanılır
 • Yüksek kaliteli kağıt üretiminde kullanılır
 • Boya yapımında kullanılır
 • Plastik eşya üretiminde
 • Yapak kauçuk üretiminde
 • İplik üretiminde
 • Cam yünü üretiminde
 • Gübre yapımında
 • Tarımsal ilaç yapımında
 • Tıbbi ilaç yapımında
 • Kozmetik üretiminde kullanılır

Kaolin Nasıl Oluşur?
Çok sert bir kayaç olan granit kuvars, feldispat ve mika mineralleri içerir. Bu granitler atmosfer olayları, depremler, sıcak gazlar ve volkanik olaylar nedeniyle aşınır. Parçalanarak ufalanır, yumuşar ve içesindeki feldispat minerali kaoline dönüşür. Milyonlarca yıl sürün bu aşınma olayına “kaolinleşme” denir. Türkiye’deki kaolin yatakları da bu şekilde oluşmuştu. “Tortul” veya İkincil” çökeller olarak adlandırılan başka kaolin yatakları da göllerde bulunur. Akarsular ve yağmur suları kum ve kayaçlardaki kaolini doğal olarak ayırarak göllere taşır. Göl yataklarında bol miktarda kalın damarlar halinde kaolin oluşur. Genellikle ABD’de bu yöntemle kaolin çıkarılır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Kaolin Nedir

Kaolin üretimi

Türkiye’de Kaolin
Türkiye’de bir çok bölgemizden kaolin çıkarılmaktadır. Başta Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Kütahya’da olmak üzere çok zengin kaolin yatakları bulunur. Doğal halde bulunan kaolinden daha fazlası, taş ocaklarında gerçekleştirilen bir dizi işlem sonrasında elde edilir. Bu işlemler kabaca şöyledir; önce granit kayaçlara yüksek basınçlı su püskürtülerek parçalanması, ufalanması ve kum haline dönüşmesi sağlanır. Kum haline dönüştükten sonra ocaktaki ayırma tesisine pompalanır. Tank içerisinde toplanan kaba kum içerisindeki kuvars, mika ve feldispat birkaç kez yapılan çökeltme yöntemleriyle ayrılır. İşlem sonunda kum, kuvars, mika ve kaolin elde edilmiş olur. Islak kaolinin bir kısmı macun kıvamına getirilerek seramik, porselen ve çini fabrikalarına gönderilir. Bir kısmı da kurutularak toz haline getirilip ambalajlanır.

Kaolinin Tarihçesi:
Kaolin tarihte ilk kez Çinliler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. “Yüksek dağ” anlamına gelen kaolin adı, Çince “K’ao ling” kelimerinden gelir. Çok eski yıllardan beri porselen üreten Çin, porselenin hammadesini ve nasıl yapıldığını yüzlerce yıl gizledi. 18. yüzyıl’da Fransız gezginler, Çin gezisi sırasında porselenin üretildiği kaolinin hammaddesini Avrupa’ya getirdiler. Yapılan araştırmalar sonucunda İngiliz William Cookworthy, İngiltere’deki ilk kaolin yatağını buldu ve hemen işlemeye geçerek, ilk porselen fabrikasını kurdu. Böylelikle porselen üretimi tüm Avrupa’da ve dünyada yaygınlaştı.

Kaolin Fiyatları:
Kaolin bol bulunan bir kil türü olduğundan fiyatları oldukça ucuzdur. Günümüzde 1 ton toz kaolin fiyatları 100-200 Dolar arasında değişmektedir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.