Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları

Kanal tedavisi, ileri derecede çürümüş dişleri tedavi etmek için başvurulan bir yöntemdir. Çürümüş dişteki sinirlerin tamamen çıkarılması ve içine dolgu malzemeleri konulup, dolgu yapılmasını kapsar. Daha fazla bilgi için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Diş kanal tedavisi nasıl yapılır

Diş Neden Çürür?
Diş çürümesine neden olan üç önemli faktör vardır. Bu faktörler bakteriler, kan şekeri ve hassaslaşmış diş eti ve yüzeyidir. Diş aralarında ve üzerinde kalan yemek artıkları bakterilerin etkisiyle bir süre sonra yüksek asit üretir ve diş yüzeyine zarar verir. Bu süreç defalarca tekrarlandığında diş minesinden içeri giren bakteriler dişleri çürütmeye başlar. Zamanla çürük ilerler ve diş sinirlerine ulaşarak ağrıya neden olur.

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?
Diş çürüğünü tedavi etmenin tek yolu dolgu yapmaktadır. Yüzeysel çürük ise, çürük içi iyice temizlendikten sonra dolgu malzemesiyle iyice kapatıldıktan sonra tedavi tamamlanır.

Kanal Tedavisine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?
Çürük diş varsa ve dişte ağrı yoksa bu çürüğün sinirlere ulaşmadığını gösterir ve büyük ihtimalle kanal tedavisine gerek yoktur. Çürük diş varsa ve ağrılar başlamışsa bu diş sinirlerinize ulaşmış bir çürüğün habercisidir ve kanal tedavisi gerek vardır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Niçin Yapılır?
Kanal tedavisi asıl olarak diş kaybını önlemek için yapılır. Çürüyen diş ağrı yapar ve kana mikrop bulaştırır. Bu da başta kan dolaşımı sağlığını olumsuz etkiler. Kanal tedavisi ağrıyı ve kana mikrop bulaşmanın devam etmesini önler. Dişin çekilmeden tedavi edilmesini, diğer sağlıklı dişler gibi kalmasını sağlar.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle röntgen çekilir ve dişin durumuna bakılır. Çok ince uçlu iğneyle, ağrı hissedilmeyen bir uyuşturucu iğne yapılır. 15 dakika kadar sonra çürük iyice temizlenerek çürüğün sinirlere ulaşıp ulaşılmadığına bakılır. Eğer çürük sinirlere ulaşmamışsa kanal tedavisi yapmadan dolgu yapılarak kapatır. Eğer sinire ulaşmışsa kanal tedavisi işlemine başlanır. Diş iyice oyularak sinirler ortaya çıkarılır ve çeşitli aletlerle dişteki sinirler tamamen alınır. Diş içine dolgu malzemesi konduktan sonra üzerine dolgu yapılarak kapatılır. Bütün bu işlemler yaklaşık 30 dakika kadar sürer.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kanal tedavisi sonrası dişte ufak tefek rahatsızlık hissi duyulabilir. Bu süreç genellikle üç hafta kadar sürdükten sonra geçer. Dişte ağrı devam ederse, diş içinde bir sinir kalmış olabilir veya diş kökünde iltihabi bir durum olabilir. Bu durumda dişin tekrar açılması veya iltihaba yönelik tedavi gerekebilir. Üç haftayı geçen diş problemlerinde doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

Kanal Tedavisi Fiyatları:

Kanal tedavisi fiyatları tedavi yapılan kuramlara ve dişe göre farklılık göstermektedir. Devlet hastanesine bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde sigortalı hastalar ücretsiz tedavi edilmektedir. Diğer özel hastanelerde muayene + film ve kanal tedavisi ücretleri 400 ila 1000 TL civarındadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır Video Anlatım:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.