Kalp Pilinin Özelliği Ve Çalışma Mekanizması

Kalp Pili

Günümüzde sıklıkla kullanılan bir kalp pili

Kalp Pilinin Özelliği, Kalp Pili Nedir, Ne İşe Yarar?
Kalp hastalıkları olan kişilerin hayatlarını sürdürebilmeleri için çeşitli elektronik ve mekanik aletler üretilmiştir. Bunların en önemlilerinden biri de kalp pilidir. Kalbinde ağır ritim bozukluğu olanlarda, kalp yetmezliği olanlarda, kalbi tekleyerek çalışanlarda ve kalp krizi esnasında kalbin durma olasılığı bulunan kişilerde sıklıkla tercih edilen elektronik bir alettir. Kalp pili, kalpte meydana gelen bir sorun olduğu anda devreye girerek güçlü elektronik şoklarla kalbi uyararak, tekrar normal çalışmasına döndürür.

Kalp Pilinin Çalışma Mekanizması:
Kalp pilleri genellikle iki bölümden oluşur. Bunlar jeneratör ve elektrottur.
Jeneratör; elektrik uyarının oluşturulduğu ve pilin beyni olan kısımı içerir.
Elektrot; jeneratörden aldığı elektrik uyarılarını, kalbe ileten kablo, tel kısmı içerir.

En Küçük Yeni Kalp Pili

Dünyanın en küçük kalp pili

Kalp pilinin jeneratörünün boyutları bir kibrit kutusu kadar veya ondan daha ufak olabilmektedir. Genellikle 3-4 cm veya 1-2,5 cm genişliğe sahip modelleri vardır. Ağırlıkları da 2 ile 50 gr civarı arasındadır. Jeneratörün içerisinde elektronik bir beyin ve 5-10 yıl kadar kullanım ömrü olan lityum batarya bulunur. Jeneratörün bataryası bittiğinde, batarya değişimi yapılmaz, kalp pili komple yenisiyle değiştirilir. Kalp üzerine yerleştirilen elektrotlar, kalp ritimlerini ve elektriksel akımlarını anlık olarak jeneratördeki beyne iletirler. Jeneratör içindeki elektronik beyin bu elektriksel sinyalleri işleyerek kalpte sorun olup-olmadığı tespit eder. Kalpte sorun olduğu anda devreye girer ve ürettiği güçlü elektrik akımını teller vasıtasıyla elekrota, oradan da kalbe iletir. Güçlü elektrik akımıyla uyarılan kalbin düzenli atması sağlanır. Kalp atışları normale döndüğünde de devreden çıkarak bekleme konumuna geçer.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Kalp Pili Ameliyatı

Kalp pili ameliyatından küçük bir kare

Kalp Pilinin Takılması:
Pil takma işlemi genellikle 1 saat kadar süren küçük bir cerrahi operasyonla yapılır. Kalp pili takma işlemi ameliyathanede, laboratuvarlarda veya ayakta hasta cerrahisi bölümlerinde yapılabilir. Hasta, kalp atış hızının ve kan basıncının takip edileceği bir monitöre bağlanır. Hasta ameliyat esnasında uyutulmaz, lokal anestezi kullanılarak operasyon başlar. Sol köprücük kemiğinin biraz aşağısına küçük bir kesi açılır ve kalp pilinin jeneratörü buraya yerleştirilir. Jeneratörden gelen kablolar da üst göğüsteki toplar damar içinden geçirilerek kalbin sağ ve sol odacığına ulaştırılır. Kablonun ucundaki elektrodun uç yapısı vida şeklindedir bu sayede kalbin iç yüzeyine tutturur. Diğer elektrot da aynı şekilde yerleştirilir. Bu işlemin doğru olarak yapılıp yapılmadığı X-ışınıyla sağlanan görüntülemeyle kontrol edilir. Son olarak jeneratörün yerleştirildiği yer hassas bir dikişle kapatılarak operasyon tamamlanır. Pil takıldıktan sonra dışarıda hiçbir parçası kalmaz. Yalnızca jeneratörün olduğu yerde dışarı doğru bir kabarıklık oluşur.

Kalp Pillerinin Tarihsel ve Teknolojik Gelişimi

Kalp Pillerinin Tarihsel ve Teknolojik Gelişimi

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.