Kadir Has ve Ailesinin Ekonomik Durumları

Kadir Has ve ailesinin ekonomik durumlarının iyileşmesinde hangi kişisel özellikleri etkili olmuştur?
Babası, Nuri Hasoğlu çalışkan, azimli ve dirayetli kişiliği sayesinde kısa sürede büyük işletmeler kurmuştur. Oğlu Kadir Has’da babasının yolundan gitti; çevresi tarafından dürüstlüğü, azmi ve güvenilir kişiliği ile bilindi.

Hayır sever iş adamı Kadir Has

Hayır sever iş adamı Kadir Has

Kadir Has’ın eğitime nasıl katkısı olmuştur?
Kendi adını taşıyan eğitim ve sağlık üzerine faaliyetler gösteren “Kadir Has Vakfı”nı kurdu. Çok sayıda öğrencinin tüm eğitim ve sağlık masraflarını üstlendi. Kendi adını taşıyan Kadir Has Üniversitesini kurdu ve birçok kişiye burada burslu eğitim verdi. Ayrıca mezun olan öğrencilere de kendi şirketlerinde iş imkanları da sundu.

Kadir Has gibi ülke ekonomisine katkıda bulunanlara başka kimleri örnek verebilirsiniz?
Kadir Has gibi yokluktan gelip, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayanlar birkaçı Vehbi Koç, Sakıp Sabancı, Aydın Doğan, Ayhan Şahenk, Cem Boyner gösterilebilir. Bu kişiler de çeşitli vakıflar kurarak eğitim ve sağlık alanında halka hizmet etmişlerdir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Kadir Has'ı anan ailesi

Kadir Has’ı anma günü ve ailesi

Kadir Has’a neden “fahri doktorlukˮ unvanı verilmiştir?
Kadir Has’a, eğitime ve öğretime verdiği önemli katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı çeşitli üniversitelerden fahri doktorluk unvanı verilmiştir.

Kadir Has’ın, mal varlığının bir kısmını Türk milletine bağışlamış olması, onun hangi özelliğini gösteriyor?
Kadir Has, ülkesinden kazandıklarını yine ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borucu olduğuna inanıyordu. Bu özelliği onun ülke çıkarlarını ve geleceğini düşünen, vatan sever ve hayırsever kişiliklerini ortaya çıkarmaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.