Jöns Jakop Berzeliusun Kimyanın Sembolik Diline Katkısı Nedir?

Jöns Jakop Berzeliusun kimyanın sembolik diline katkısı nedir?

Elementleri uzun adlar yerine, kısa sembollerle gösteren ilk kimyacı olmuştur. Elementleri Latince ve ya İngilizce adının baş harfini büyük ve sonraki harfini de küçük harfle göstermiştir. Bu sistematik ve pratik yaklaşımı kısa sürede kabul görmüş ve kimyanın sembolik diline büyük katkı sağlamıştır.

Jons Jakob Berzeliusun Kimyanın Sembolik

Bazı bileşikleri yaygın olarak bilinen ve sistematik olmayan adları nelerdir?

H2O = Su
CH3COOH : Sirke asidi
NH3 : Azot
CH4 : Bataklık gazı
HCI : Tuz ruhu
CaO : Kireç
NaCl : Yemek tuzu
NaOH : Kostik
NaClO : Çamaşır suyu
HNO3 : Kezzap

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kimyasal maddelerin insan sağlığına ve çevreye zararları nelerdir?
Fabrika atıkları, evsel atıklar, fosil yakıtlar gibi çeşitli kimyasal atıklar doğanın dengesini bozarak, başta insanlar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlılara zarar verir. Bu etkilere maruz kalan insanlar, hayvanlar ve bitkilerin yaşam ortamları zarar görebilir, yok olabilir. İnsanların ve hayvanların hastalanmasına veya ölümüne sebebiyet verebilir. Kimyasal maddeler alzaymır, kanser, astım, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, mide hastalıkları, alerji, öksürük, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olur.

Örnekler:
Fabrikalardan akarsulara bırakılan kimyasal atıklar, derelere, göllere ve denizleri kirletir. Sudaki ağır metal oranı yükseldiğinde su canlılarının zehirlenmesine ve ölmesine neden olur. Bu su canlılarını yiyen insanlarda ağır metallerden yavaş yavaş zehirlenir ve ileride ciddi hastalıklar görülür. Yine bu kirli suyla sulanan tarlalarda yetişen meyve ve sebzeler bu zehirli atıkları emerek insanlara ulaşmasına neden olur.

Lavabolara dökülen yağlar, deterjanlar, çamaşır suları vb. atıklar derelere, göllere ve denizlere ulaşarak canlıların zarar görmesine, toprağın verimsiz olmasına neden olur.

Atık pillerin çöpe, suya ve toprağa atılması sonucu büyük oranda kimyasal kirlilik gerçekleşir. Ağır metal oranını yükselten bu kirlilik balık gibi canlıların zehir taşıyıcısı olmasına neden olur. Atık pillerin pil toplama kutularına atılması temiz bir çevre için çok önemlidir.

Petrol, kömür, odun gibi fosil yakıtların tüketilmesi çevreyi aşırı derecede kirletir. Yanma sonucu açığa çıkan karbonmonoksit gazı insanlarda ve hayvanlarda sağlık sorunlarının görülmesine neden olur.

Sonraki soruların cevaplarına bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.