Jiroskop Nedir? Cayroskop Nedir? Ne İşe Yarar?

Cayroskop veya Diğer Adıyla Jiroskop Nedir?

Kendi ekseni etrafında dönerken hareket ettirilse dahi, dönüş ekseninden ve doğrultusundan çıkmadan dönüşünü sürdürebilen aletlere jiroskop veya cayraskop denir.

Jiroskop ilk olarak 1852 yılında Jean Bernard Léon Foucault tarafından, dünyanın ekseni çevresinde döndüğünü göstermek amacıyla icat edildi.

Örnek verecek olursak; bir caminin minaresinin ucuna, hızla döndürülen yamuk bir jiroskop konulduğunda, yerçekimi etkisine rağmen düşmeden dönüşünü sürdürür. Örnek olarak aşağıdaki resim ve videoya bakabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Cayroskop – Jiroskop Ne İşe Yarar?

Jiroskop takılı aletler, cihazlar ve araçların harekete karşı duyarlılığı artar.

Örnek 1: Jiroskop özelliği bulunan bir helikopter havada sabit (asılı) kalabilir, rüzgardan etkilenmesini en aza indirir ve daha istikrarlı bir uçuş sergiler.

Örnek 2: Elektronik özellikli bir jiroskop, bir uçağın havadaki açısını ve sağa-sola yatış eğilimlerini denetleyerek uçuşun dengelenmesini sağlar.

Örnek 3: Cep telefonlarında da kullanılan jiroskop, telefonun açısını, yönünü ve hareketlerini en doğru şekilde algılanmasını sağlar. Bu sayede oyunlarda daha fazla performans, uygulamalarda ise telefonun konumsal ve hareketsel yönünü hesaplamayı sağlar.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.