Jeotermal Isı Pompası Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeryüzünün 1 ila 180 metre kadar derinliğinden elde edilen ısının, yüksek basınçlarla devirdaim edilerek iç ortamlara aktarılmasıyla çalışan sisteme “jeotermal ısı pompası” denir. Kışın ısıtmada kullanılan sistem, yazın tersine çalıştırılarak soğutmada kullanılır.

Jeotermal Isı Pompası

Jeotermal ısı pompası döşenmiş bir ev şeması.

Bilindiği gibi hava ve yer tabakasının sıcaklığı aynı değildir. Magma tabakasından gelen ısı ve güneşin yüzeyi ısıtması toprak tabakasının havaya göre daha sıcak olmasını sağlar. Örnek olarak havanın -10 derece olduğu yerde, yerin 2 metre kadar altı +12 derece civarındadır. Türkiye’de en düşük toprak sıcaklığı Şubat ayında ölçülür ve bu sıcaklık +16 derece civarındadır. İşte ısı pompası adı verilen sistem, toprağın altındaki bu ısıyı alıp, yükselterek kapalı alanların ısıtılması sağlar.

Sistem enerji olarak toprak kullanabildiği gibi; nehir, göl ve deniz suyunun alt tabakasındaki ısıyı kullanarak da çalışabilir.

Jeotermal Isı Pompası Nasıl Çalışır?
Toprağın altına belirli uzunlukta ve aralıkta yüksek basınca dayanıklı su boruları yerleştirilir. İç mekana da bir yoğuşma kazanı ve yüksek basınç üreten su pompası yerleştirilir. Isıyı sudan ayırıp, iç mekana veren radyatör ve fan takılır. Borular sisteme bağlandıktan sonra kazana su ve alkol karışımı eklenir. Pompa çalıştırıldığında soğuk su ve alkol karışımı toprağın altındaki borulardan geçerek ısındıktan sonra yoğuşma kazanına ulaşır. Yoğuşma kazanın içindeki su buharı, ısı pompasındaki basıncın etkisiyle daha da ısınarak diğer yoğuşma kazanına aktarılır. Burada oluşan sıcak su, iç havalandırma radyatörüne ulaşarak içeriyi ısı ısı aktararak soğur. Soğuyan karışım tekrar siteme dahil olarak devirdaim olmaya devam eder. Sistem tersine çalıştırıldığında da klima vazifesi görerek soğutma sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Jeotermal Isı Pompası Nasıl Çalışır

Jeotermal Isı Pompası Nerelerde Kullanılabilir?

Sistem neredeyse her yerde kullanılabilir. Küçük bir toprak parçasına dikey veya geniş bir toprak parçasına yatay döşenerek kurulabilir.

Jeotermal Isı Pompası Enerji Verimliliği ve Çevreciliği:

Enerji verimliliği bakımında en iyi sistemdir. Doğalgaz, odun, kömür ve elektrikle ısıtmadan çok daha ucuz ısınma sağlar. Ayrıca çok küçük bir ücretle etkili soğutma da sağlar. Sistem yalnızca devirdaim pompasını çalıştırmak için elektrik enerjisi kullanır. Çalışması sonucunda hiçbir atık madde oluşturmaz. Bakım maliyetleri ise son derece düşüktür.

Jeotermal Isı Pompası Fiyatları:
Sistem kurulum maliyetleri yapılan keşiften sonra belirleniyor. Yalnızca ısı pompasının fiyatları 20.000 TL civarında.

Türkiye’de Toprak Sıcaklıkları:

Toprağın yüzey ısısı magma tabakasından gelen ısıyla ve güneşten gelen ışınlarla ısınır.

Toprak ısısının en düşük olduğu ay Şubat ayıdır. Buna göre Şubat ayında toprağın derinliği ve ısı değerleri şöyledir;

60 cm derinlikte 7 derece  (sıcaklık yazın 30 derecenin üzerine çıkabilir)

1,6 metre derinlikte 10 derece (Sıcaklık yazın 20 derecenin üzerine çıkabilir)

3,6 metrede derinlikte 16 derece ( neredeyse yaz-kış aynı değerleri korur)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.