İTP Hastalığı Nedir? ITP Nedenleri ve Tedavisi

İTP Hastalığı BelirtileriKısaltılmış adı ITP, uzun adı İmmün Trombositopenik Purpura olan hastalıktır. İTP, kandaki trombosit eksikliğinin sebep olduğu bir kanama bozukluğu hastalığıdır. İTP immün bir hastalıktır; yani bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar nedeniyle vücudun kendi dokularına, hastalık varmışcasına saldırmasıyla ortaya çıkar. Trombositopeni, yani kandaki pıhtılaşma sağlayıcı trombosit sayısındaki düşüşle kendini gösterir. Trombosit sayısındaki azalma vücutta purpura olarak adlandırılan kırmızı-mor renklerde döküntülere sebep olur. Bu hastalık Idiyopatik ve sekonder olmak üzere iki çeşide ayrılır.

İTP Hastalığı Nedenleri?

İdyopatik: İTP hastalığının neden kaynaklandığının bilinemediğini belirtir.

İdiyopatik trombositopeni hastalığında bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı trombositlerine karşı antikorlar üreterek, trombositlerin zamanından önce yok edilmesine neden olur. Genellikle çocukluk veya genç yetişkinlik çağında ortaya çıkar. Hastalık kadınlarda daha sık görülür. Çocuk yaştaki kız-erkek hastalarda eşit oranda görülür.

Sekonder: Çeşitli hastalıkların sebep olduğu İTP hastalığını belirtir.

Sekonder İTP hastalığına asıl olarak çeşitli virüs enfeksiyonları, bakteriler, aplastik anemi, lenfoma ve sistemik lepus erytemotozus gibi hastalıklar neden olur. Bunların yanı sıra radyoterapi, kanser ilaçları, transfüzyonlar ve başka birçok ilacın yan etkisi olarak da oluşabilen bir hastalıktır.

İTP Hastalığı Vücutta Kırmızı Benler

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İTP Belirtileri Nelerdir?

  • Burun kanamaları
  • Kolayca veya aşırı çürük oluşması
  • Bacakların aşağı kısımlarında kırmızı döküntüler
  • Vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı-mor döküntüler.
  • Kusmuk veya dışkıda kan görülmesi
  • Adet kanamalarının çok şiddetli olması
  • Acil belirtileri; iç organlarda ve beyinde kanama

İTP Tedavisi?

Çoğu hastada trombosit sayısı düşük olsa bile, genellikle tedavi gerektirmez. Bazen hiçbir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gösterebilmektedir.

Trombosit değerleri 30.000-50.000 altında olup kanamaları olan hastalarda tedavi gerekli görülür. Bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar kullanılarak, trombositlere saldıran antikorların üretiminin engellemesi sağlanır. Bu kapsamda kortizonlu ilaçlar, immünglobulin, intravenöz ve Anti-D gibi ilaçlar kullanılır. Oldukça etkili olan bu ilaçlar ile başarılı sonuçlar elde edilir. İlaç tedavisinden sonuç alınamazsa, trombositleri parçalayan dalağın cerrahi operasyon ile çıkarılması gerekebilir. Ameliyat olan hastaların büyük bir çoğunluğunda trombosit değerlerinde artış görülür. Ameliyata rağmen sonuç elde edilemeyen az sayıdaki hastalarda, bağışıklık sistemini baskılayacak daha etkili ilaçların kullanılması gerekebilir.

İTP Hastalığı

Normalde olması gereken trombosit sayısı nedir?
Kanda 150.000-400.000 arası trombosit olması gerekir. 150.000’in altında çıkması trombosit düşüklüğü olarak değerlendirilir ve ileri tetkik gerektirir.

İTP (İmmün Trombositopenik Purpura) hastalığı bulaşıcı mıdır?
Bulaşıcı bir hastalık değildir. Anneden bebeğe geçmez.

İTP kalıtımsal bir hastalık mıdır?
Hayır, kalıtımsal bir hastalık değildir. Hastalık sonradan ve bebepsiz bir şekilde ortaya çıkabilir.

İTP hastalığı bağışıklık sistemini zayıflatır mı?
Hayır, hastalık bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Hastalık pıhtılaşmayı sağlayan trombositlerin azalmasına neden olur. Fakat hastalığın tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, kolay hastalanmaya neden olabilir.

İTP hastaları evlenebilir mi?
Evet, evlenebilirler. Hastalık bulaşıcı değildir. Anneden veya babadan bebeğe geçmez.

İTP hastaları çocuk doğurabilir mi?
Evet, doğurabilirler. Ancak trombosit değerlerinin yeterli seviyede olması ve kanamaların olmaması gerekir. Bunu sağlamak için doktor gözetiminde bir hamilelik dönemi geçirmek gerekir.

İTP hastaları askerlik yapabilir mi?
Askeri hastanenin yaptığı değerlendirme sonucunda belirlenir. Hastaya gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilir ve bir yıl sonra tekrar kontrole çağrılabilir. Durumda değişiklik yoksa askerlikten muaf tutulabilir. İyileşme varsa askerlik yapmasına karar verilebilir.

1 comment to İTP Hastalığı Nedir? ITP Nedenleri ve Tedavisi

  • Tayfun

    İyileşme görülüyor şuan 3 ay dan fazla tedavi uygulanıyor trombosit dusuklugugum vvardi şuan düzenliyor ve benim değerlerin dduzelirse askere gönderme oranlari nedir 1.5 ay daha hava değişimi aldim şuan ve 4.5 ay oluyor toplam sure

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.