Islanan Deri, Süet ve Spor Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Islanan Ayakkabılar:

Yolda yürürken bir su birikintisine basarak ayakkabılarınızı tamamen ıslatmış olabilirsiniz. Ya da yağmurda, karda ayakkabılarınız ıslanmış olabilir. Ayakkabılarınızı doğru şekilde kurutmazsanız deri sertleşmesi, deri çatlaması, ayakkabının küçülmesi veya kötü kokmasına neden olabilirsiniz.

Islanan Deri Ayakkabı Nasıl Kurutulur?

Kirli su veya yağmur suyuyla ıslanan bir ayakkabıyı yıkamak gerekebilir. Yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız kirliliği ve kötü kokuyu gidermek için ayakkabınızı ılık su ve arap sabunuyla elde nazikçe yıkayın. Yıkanan ayakkabılarınızı dik ve ters şekilde koyarak 2-3 saat kadar sularının süzülmesini bekledikten sonra kurutma işlemine geçebilirsiniz. Kurutma yapmak için en uygun ortam balkon gibi havadar yerleri seçmektir. Balkon uygun değilse evinizde oda sıcaklığında kurutabilirsiniz. Ayakkabınız kuruduktan sonra deri ayakkabı boyasıyla bir kez boyayınız, boya tamamen kuruduktan sonra ikinci kez boyayarak giymeye hazır hale getirebilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dikkat:
Ayakkabılarınızı kuruturken soba, kalorifer vb. ısıtıcıların çok yakınına koymayınız. Güneşte kurutmayınız. İdeal kurutma sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır.

Islanan Süet ve Nubuk Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Süet ve nubuk ayakkabılar da yukarıdaki deri ayakkabılar gibi işleme tabidir. Tek fark yıkadıktan ve kuruduktan sonra oluşan renk kaybını gidermek için özel süet ve nubuk boyası ile boyanması gerekmektedir.

Spor ve Bez Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Ayakkabınız ıslandıysa kötü koku ve kiri gidermek için yıkanmasında fayda vardır. Genelde tüm spor ayakkabılar ve bez ayakkabılar çamaşır makinesiyle yıkanabilmektedir. Yıkama işlemini yaparken ayakkabılarınızı bez bir torba ile çamaşır makinesine yerleştiriniz. Çok az bir detarjan ve güzel kokması için yumuşatıcı ekleyiniz. Sıcaklığı 30 dereceye ayarlayın ve kısa programlardan birini seçerek çalıştırın.

Yıkama ve sıkma işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı havadar bir yerde veya ev içinde oda ısında kurutunuz.

Dikkat:
Ayakkabılarınızı kuruturken soba, kalorifer vb. ısıtıcıların çok yakınına koymayınız. Güneşte kurutmayınız. İdeal kurutma sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz..

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.