Isı kaç farklı yolla yayılır? Bunlar nelerdir?

Isı kaç farklı yolla yayılır? Bunlar nelerdir?

Isı üç farklı yolla yayılır:

1. İletim yoluyla yayılma

2. Işıma yoluyla yayılma

3. Konveksiyon (madde akımı) yoluyla yayılma

İletim yoluyla yayılma:
Bir katı madde olan metal ısıtıldığında içerisindeki tanecikler hızla hareket etmeye başlar. Birbirine hızla çarpan tanecikler enerjilerini birbirlerine aktarırlar. Bu sayede ısı metalin her yerine iletilir. Bu tip ısı iletimine iletim yoluyla yayılma denir.

Örnek:
Çaydanlığa konulan su bir süre sonra kaynamaya başlar. Çünkü çaydanlığa verilen ısı iletim yoluyla suya ulaşır. Sıcak çay konulan bardağı tuttuğumuzda cam bardaktaki ısı iletim yoluyla elimize ulaşır.

Işıma yoluyla yayılma:
Görünür ışınların, maddeler arası temas olmadan gerçekleştirdiği ısı aktarımına ışıma yoluyla yayılma denir. Görünür ışınlar cisimlerin üzerine yansıdığında enerjilerini cisimlere yansıtır ve ışık enerjisi, ısı enerjisine dönüşür.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Örnek:
Güneş yeryüzüne değmediği halde Dünya’yı ısıtır. Yanan bir ateşe yaklaştığımızda hissettiğimiz ısının bir kısmı ışıma yoluyla aktarılan ısıdır. Elektrik ampulüne elimizi yaklaştırdığımızda hissettiğimiz ısı ışıma yoluyla aktarılan ısıdır.

Konveksiyon (madde akımı) yoluyla yayılma:
Isının sıvı veya gaz maddeler yoluyla yayılması konveksiyon (madde akımı) yoluyla yayılma olarak adlandırılır. Konveksiyon yoluyla yayılmada ısınan taneciklerle soğuk tanecikler yer değiştirir.

Örnek:
Suyun kaynaması, saç kurutma makinasından hissedilen ısı, yazın sıcak esen rüzgarlar, kalorifer peteklerinden hissedilen ısı konveksiyon yoluyla yayılır.

Isı Kaç Farklı Yolla Yayılır

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.