Isaac Newton Kimdir? Newton’un Hayatı? Buluşları

Isaac Newton

Isaac Newton

Adı Soyadı: Sir Isaac Newton
Uyruğu: İngiliz
Doğum Yeri: Woolsthorpe, Lincolnshire, İngiltere
Doğum Tarihi: 25 Aralık 1642
Ölüm Tarihi: 20 Mart 1727
Yaşam Süresi:85 yıl
Mesleği: Fizikçi ve matematikçidir. Ayrıca filozof, mucit, astronom, ilahiyatçı.

Ünlü İngiliz fizikçi ve matematikçi Isaac Newton, bilim dünyasının en büyük bilginlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Isaac Newton’un Kısaca Hayatı:

Not: Sayfanın en altındaki 5 dakikalık videoyu izleyerek Isaac Newton’un hayatı hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz.

25 Aralık 1642’de İngilterenin, Lincolnshire (Lincoln) şehrine bağlı Woosthorpe köyde dünyaya geldi. Annesi erken doğum yaptığı için ve Newton’un yaşaması beklenmiyordu. Babası da doğumdan üç kadar önce ölmüştü. Tüm olumsuzluklara karşın hayatta kalmayı başarmıştı. Annesi bir rahiple yeniden evlendikten sonra 3 yaşındaki Newton’un, anneannesine bırakarak başka bir köye taşındı. Çocukluk dönemini yalnızlıklar içinde geçiren Newton’un yalnızlığı, kocasını kaybeden annesinin eve geri dönmesiyle 11 yaşında son buldu.

12 yaşında Grantham’da King’s School’da okul hayatına başladı, pek başarılı bir öğrenci olduğu söylenemeyen Newton, annesi tarafından okuldan alınarak çiftçi yapıldı. Meraklı bir çocuk olan Newton çiftlik işleriyle uğraşırken bir yandan da kitaplar okuyor, gökyüzünü inceliyor ve notlar alıyordu. Çiftlik işlerine ilgisiz kaldığına kanaat getiren annesi sonunda eğitimini tamamlayarak üniversiteye gitmesine izin verdi. 1661’de, 17 yaşında okulu bitirerek mezun oldu.

1661’de Cambridge Üniverstisi’ndeki Trinity Kolej’ine yaptığı başvuru kabul edildi. Üniversitede hem çalışıyor, hemde ünlü matematik profesörü Isaac Barrow‘dan matematik eğitimi alıyordu. 1665’de yaşanan büyük veba salgını nedeniyle üniversite kapatılınca, doğduğu eve dönerek çalışmalarına burada devam etti. 1665’de söylentilere göre, bahçelerindeki bir elmanın ağaçtan düşüşünden esinlenerek, evrensel çekim yasanını ortaya attı ve Ay’ı yörüngesinde tutan gücü hesapladı. 1666’da güneş ışınlarını cam bir prizmanın içinden geçirerek, beyaz ışığın çeşitli renklerden oluştuğunu keşfetti.

1667′de üniversite açılınca eğitimini kaldığı yerden devam etti ve lisansüstü eğitimini tamamladı. Üniversitenin matematik profesörü Isaac Barrow’un önerisiyle 27 yaşındaki Newton, matematik bölümüne profesör olarak atandı. Işık konusunda çalışmalarını sürdüren Newton, 1668 yılında ilk aynalı teleskobu üretmeyi başardı. 1669’da diferansiyel ve integral hesabı geliştirmiş olmasına rağmen çalışmalarına ancak 35 yıl sonra tamamlayarak yayınlayabilmiştir. 1671 yılında, Newton’un aynalı teleskobunu inceleyen Royal Society (Kraliyet Derneği) onu dernek üyeliğine seçti. Bu üyelik sayesinde Newton adını tüm bilim dünyasında duyurmuştur.

1687’de Philosophiae Naturalis Principia Mathematica‘yı (Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri) yayınladı. Bu yapıtına kısaca Principia deniyordu. Newton’un, hareket yasaları, dalga kuramı, ve yerçekimi üzerine yaptığı araştırmaları içeren kitabı, bilim dünyası tarafından bugüne kadarki en önemli bilimsel kitaplardan biri olarak kabul edilmektedir.

1696’da darphane müdürlüğü görevine getirildi. Newton’un geliştirdiği para basma yöntemine getirdiği yenilikler ve sahte para basımlarına karşı önlemler oluşturması, bu görevini de başarıyla gerçekleştirmesinin kanıtı olmuştu.

1703’te Royal Society (Kraliyet Derneği) başkanlığına Newton, bu görevini ölünceye dek sürdürdü.

1704’te Opticks (Optik) adlı kitabını yayınladı.

1705’te İngiltere Kraliyet Ailesi tarafından “Sir” unvanı verildi.

1707’de Tractatus de Quadratura Curvarum (Eğrilerin Kareleştirilmesi Üstüne İnceleme) adlı kitabını yayınladı.

Bir süre sonra eleştiriler yüzünden ruhsal bunalıma girerek bilimsel çalışmalarına ara verdi. Bilimsel çalışmalar, eleştirilen Newton’u çok yıpratmıştı, sağlığı da giderek bozulunca bilimsel çalışmalarına son verdiğini duyurdu. 20 Mart 1727’de hayata gözlerini yumdu.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Isaac Newton’un Buluşları – Keşifleri – Yapıtları ve Kariyeri

Söylentilere göre bir elmanın ağaçtan düşüşünden esinlenerek, evrensel çekim yasanını ortaya attı ve Ay’ı yörüngesinde tutan gücü hesapladı. 1669’da Barrow’un yerine matematik profesörü olarak atandı. 27 yaşında dünyanın en genç profesörü unvanını almış oldu. Descartes’ın gökkuşağı konusundaki açıklamasını tamamladı ve beyaz ışığın birçok ışıktan oluştuğunu ortaya koydu. 1668’de ilk aynalı teleskobu yaptı. 1696’da darphane müdürlüğüne getirdi ve para basım sisteminde reformlar yaptı. 1703’te Royal Society (Kraliyet Derneği) başkanı oldu. 1705’te Kraliyet tarafından “Sir” unvanı verildi. Leibniz’den önce, diferansiyel ve integral hesaplarının temellerini ortaya koydu ve “Flüksiyon Hesapları” adını verdi.

En Önemli Yapıtları:

1687’de Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri)
1704’de Opticks (optik İncelemesi)
1707’de Tractatus de Quadratura Curvarum (Eğrilerin Kareleştirilmesi Üstüne İnceleme)

Sir Isaac Newton Görselleri:

Isaac Newton'un 1689'da Godfrey Kneller tarafından yapılmış portresi.

Isaac Newton’un 1689’da Godfrey Kneller tarafından yapılmış portresi.

Isaac Newton'un, Philosophieae Naturalis Principia Mathematica adlı orjinal kitabından görünüş.

Isaac Newton’un, Philosophieae Naturalis Principia Mathematica adlı orjinal kitabından görünüş.

Isaac Newton'un Doğduğu Ev

Isaac Newton’un Doğduğu Ev

Isaac Newton'un yaptığı ilk aynalı teleskop, müzede sergilenmektedir.

Isaac Newton’un yaptığı ilk aynalı teleskop, müzede sergilenmektedir.

Isaac Newton'un 70 yaşında, Sir James Thornnhill tarafından yapılan portresi

Isaac Newton’un 70 yaşında, Sir James Thornnhill tarafından yapılan portresi

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Isaac Newton’un Kısa Belgesel Filmi – YouTube:

4 comments to Isaac Newton Kimdir? Newton’un Hayatı? Buluşları

 • zafer

  adam çok iyi buluşlar yapmış

 • nehir

  Newton sen sağ ol ve en önemlisi bunu araştırıp buraya getiren kişi Allah razı olsun.

 • alperen

  Sağ olasın Allah razı olsun.

 • seher

  Teşekkür ederim çok beğendim. Newton sende harika işler çıkartmışsın.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.