İnsanların Çevreye Etkilerinin Sonuçları Nelerdir?

insanların çevreye etkileri

Tertemiz dünyamız artan ihtiyaçların ve insan nüfusunun sebep olduğu çevresel sorunlarla hergün biraz daha kirlenmektedir. Hava kirliliği, akarsu kirliliği, tarımsal kirlilik, çöp kirliliği gibi çevresel etkiler dünyadaki tüm canlıların yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

Hava Kirliliği:
Isınmak için yakacak olarak kullanılan odun, kömür, doğalgaz; taşıtlarda kullanılan petrol ürünleri; orman yangınları gibi birçok etken, hava kirliliğini artmasına neden olmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Akarsu Kirliliği:
Fabrikaların kimyasal zehirli atıklarını akarsulara akıtması sonucunda oluşan kirlilik içilebilir su kaynaklarının giderek azalmasına, toplu balık katliamlarına neden olmaktadır. Bu zehirli sular ile sulanan tarım arazileri çoraklaşmakta, zehirler sebze ve meyvelere geçerek sofralarımıza kadar gelmektedir.

Tarımsal Kirlilik:
Meyve ve sebzelere zarar veren canlıları öldürmek için kullanılan tarımsal zehirler toprağa ve sebze-meyvelere geçmektedir. Bu sebze ve meyveleri yiyen başta kuş türleri olmak üzere birçok hayvanın ölümüne neden olmaktadır. Soframıza kadar gelen bu sebze ve meyveler aynı şekilde insanları da zehirlemekte ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

Çöp Kirliliği:
İnsan ihtiyaçlarının neden olduğu çevresel bir kirliliktir. Kullanılan poşet, lastik, naylon, atık pil gibi artıkların doğaya atılması sonucu çevre kirliliği yaşanmaktadır.

Ormanların Azalması:
Orman yangınları, kereste kullanımı, orman arazilerinin imara açılması gibi sebepler yüzünden ormanlık alanlar azalır. Ormanlar dünyanın akciğeri gibidir. Hava kirliliğini azaltır, oksijen üretir, yağmur yağdırır, erozyonu önler. Ormanların azalması hava kirliğinin artmasına, kuraklığın artmasına, erozyonun artmasına neden olur.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.