İnovasyon Nedir?

İnovasyon Örnekleri -  Çok fonksiyonlu koltuk

Ticari olarak inovasyon kelimesi, kısaca bir mal, hizmet veya işleyişin farklılaştırılması, geliştirilmesi veya pratikleştirilmesi için ortaya atılan fikir ve uygulama olarak tanımlanabilir.

İnovasyon, Latince kökenli “innovare” kelimesinden türetilmiştir. Türkçe karşılığı, yeni, yenilikçi, yenileme anlamlarına gelmektedir.

İnovasyon Süreci

Bu süreç yenilikçi fikir ve uygulama olarak iki aşamadan oluşur. Mal, hizmet veya işleyiş biçimindeki sorunları çözmeye yönelik ortaya atılan yenilikçi fikir ilk aşamayı oluşturur. Sorunu çözmek için yenilikçi fikrin uygulanması da ikinci aşamayı oluşturur. Bu iki aşamanın hayata geçirilmesi sonucunda inovasyon yapılmış olur.

İnovasyon Örnekleri:

İnovasyon Örnekleri -  Bisiklet ve Çocuk Arabası

İnovasyon Örnekleri – Bisiklet ve Çocuk Arabası

Çocuk arabası ve bisikletin birleşmesiyle gerçekleşmiş harika bir inovasyon örneği.

İnovasyon Örnekleri -  Çocuk Tabağı

İnovasyon Örnekleri – Çocuk Tabağı

Çocuklar abur cubur yemeği çok severler ve bunu yaparken  tabağın kendilerinde durmasını isterler. Sonuç malum, yerlerde bir sürü dökülmüş yiyecek kırıntıları. İşte bu aşamada “yiyecekleri dökmeyen tabak” fikri ortaya çıkmış ve uygulanmıştır. İnovasyon için güzel bir örnek.

İnovasyon Örnekleri -  İki Kişi Fotoğraf Çekimi

İnovasyon Örnekleri – İki Kişi Fotoğraf Çekimi

İki kişilik tatillerde hep tek fotoğraf çekilme, veya fotoğraf çekmesi için başkasından ricada bulunmak, bunu herkes hayatında birkaç kez yaşamıştır. Yaratıcı, yenilikçi bir fikir ile resimde görülen kullanışlı alet yapılmıştır. Bu küçük alet açılarak uzayabiliyor, ucuna takılan fotoğraf makinası ve tetikleyici ile iki kişi kendi fotoğraflarını çekebiliyor.

İnovasyon Örnekleri -  Çocuk Lambası

İnovasyon Örnekleri – Çocuk Lambası

Karanlıktan korkan çocuklar için tasarlanmış bir oda lambası. Harekete veya sese duyarlı olan bu lamba, çocuğun uyanmasıyla birlikte yanıyor.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
İnovasyon Örnekleri -  Çok fonksiyonlu koltuk

İnovasyon Örnekleri – Çok fonksiyonlu koltuk

Basit bir koltuk ancak bu kadar kullanışlı hale getirilebilir. Rahatlığın ön planda tutulduğu bu koltuk istendiğinde geri doğru yaslanabiliyor. Tekrar düzeltmek için öne doğru eğilmek yeterli.

İnovasyon Örnekleri -  Duş küveti.

İnovasyon Örnekleri – Duş küveti.

Dar veya ortalıkta eşya görmek istemeyenler için düşünülmüş bir duş küveti. Yanlarında bulunan açılabilir rafları sayesinde bir çok eşyayı saklamak mümkün.

İnovasyon Örnekleri -  Çekmeceli merdivenler.

İnovasyon Örnekleri – Çekmeceli merdivenler.

Merdivenlere böyle bir çekmece yerleştirilebileceği kimin aklına gelirdi ki. Merdivenli her eve lazım olabilecek bir yenilik.

İnovasyon Örnekleri -  Çoklu priz.

İnovasyon Örnekleri – Çoklu priz.

Teknolojinin gelişmesi, evde kullanılan elektrikli aletlerin çoğalması yukarıdaki gibi güzel bir inovasyon örneğinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Duvara gömülü bu tekli priz, üzerine bastırıldığında dışarı doğru açılarak beşli prize dönüşmekte, kapatmak için tekrar bastırmak yeterli.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İnovasyon Fuarı İle İlgili Bir Haber – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.