İnce bağırsakta emilerek kana karışan sindirilmemiş besinler

İnce bağırsakta emilerek kana karışan sindirilmemiş besinler, karaciğere uğramadan vücuda dağılsaydı ne gibi sorunlar yaşanırdı? Neden?

Cevap 1:
İnce bağırsak tarafından emilen sindirilmiş besinler, karaciğere uğramadan kana karışmış olsaydı, sindirim işlemi tamamlanmamış olacaktı. Çünkü karaciğer besin, su, mineral ve vitaminleri işleyerek vücudun kullanabileceği ölçü ve dengede kana karıştırmakla görevlidir. Böyle olması durumunda hiçbir canlı birkaç dakikadan fazla hayatta kalamazdı.

Cevap 2:
İnce bağırsak, yenilen besinler içerisindeki sindirilmiş besin, su, mineral ve vitaminleri emerek karaciğere göndermekle görevlidir. Karaciğere ulaşan besinler burada moleküllerine ayrılarak hemen kullanılabilir veya ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmek üzere depo edilir. Vücudun ihtiyacı olan sindirilmiş besinler karaciğer tarafından yavaş yavaş vücuda verilir. Eğer ince bağırsak ham haldeki sindirilmiş besinleri direkt olarak kana karıştıracak olsaydı hayati tehlike oluşurdu. Çünkü besinlerin sindirim işlemi tam olarak gerçekleşmemiş olacaktı. Arıca direkt olarak kana karışan besinler nedeniyle kandaki değerler büyük değişime uğrayacak ve ani ölümlere neden olacaktı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
 İnce Bağırsak

İnce Bağırsak

1 comment to İnce bağırsakta emilerek kana karışan sindirilmemiş besinler

  • gülşen

    Çok güzelmiş bu site yardımınız içinde teşekkürler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.