İlaçlı Emar Nedir Neden ve Nasıl Çekilir?

İlaçlı Emar Nedir?
Damar yolundan ilaç denilen kontrast maddenin verilmesinden sonra çekilen emara, ilaçlı emar denir. Vücudun belli bölgelerinde ki şüpheli lezyonların daha belirgin halde görüntülenmesi sağladığı için tercih edilir.

İlaçlı Emar Çekimi Zararlı Mı?

Damar yoluyla verilen kontrast maddenin hafif, orta veya şiddetli yan etkilerinin olma ihtimali vardır. Bazı kişilerde tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kontrast maddenin üzerinde yazan prospektüsün iyice okunup anlanması gerekmektedir.

İlaçlı Emar Neden Çekilir?

Vücudun belli bölgelerindeki gözden kaçan veya şüpheli bulunan lezyonları keşfetmek için çekilir. Örneğin kulak, göz, beyin içerisinde tümörlerin varlığını ve sınırlarını tespit etmek için çekilebilir.

İlaçlı Emar Sonucu Örnek Magnevist

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İlaçlı Emar Nasıl Çekilir?
Hasta, emar cihazının üzerindeki kızaklı sedyeye yatılır. Kulak, göz, beyin, boyun gibi çekilecek bölgeye göre işlem yapılır. Çekilecek bölgenin çekim esnasında hareket ettirilmemesi gereklidir. Çekimde hareket ettirilmesini önlemek için aparatlar yardımıyla sabitleme yapılır. Teknisyen çekim odasına giderek çekimi başlatır. Çekim yapılan bölgeye göre 10-20 dakika sürecek çekim başlar. Çekimin 10. dakikasından cihaz durdurulur ve kızak dışarı çıkar. Bu esnada teknisyen yanınıza gelerek hiç kıpırdamamanız gerektiğini söyler. Bir hemşire ilaçlı kontrast maddeyi kolunuzdaki damardan enjektörle verir. Kızak tekrar içeri gönderilir ve emar çekimi devam eder. Yaklaşık 10 dakika kadar devam ettikten sonra çekim işlemi biter. Hasta emardan çıkarılır.

İlaçlı Emar Sonuçları Ne Zaman Verilir?
Emar çekildikten bir süre sonra, görüntüler bir radyoloji uzmanı (radyolog) tarafından incelenir. Bu inceleme olduğunda sonuç raporunuz hemen hazırlanır. Bir rapor, bir CD veya basılı resimler olarak teslim edilir. Bu süre genellikle 1 ila 10 gün arasında sürebilmektedir.

En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

5 comments to İlaçlı Emar Nedir Neden ve Nasıl Çekilir?

 • Prensesimin prensim

  Bugün bende kulak doktoruna gittim bütün kontroller yapıldı sol kulağımda doktor dedi çok kötü mr istiyorum dedi bende çok korkuyorum kötü birşey cikicak diye

 • safiye

  Ben ilacli emar cekilmistim sali gunu persembe gunu tekrar istediler korkuyorum kotu bisey mi gorduler acaba diye

  • Rana

   Çekim esnasında hareket etmiş olabilirsiniz, görüntüler istenen şekilde elde edilememiş olabilir, operatör hata yapmış olabilir, cihaz ayarlarında hata olabilir. Bu nedenle radyoloji uzmanı tekrar çekim talep edebilir. Geçmiş olsun.

 • elif

  Pazartesi günü ilaçlı emar çekilicem zaten emardan korkuyordum birde ilaç iğne korkusu hepten mahvetti.

  • Halise

   Hiç korkulacak birsey değil. En büyük korkusu mr. Bugün çok şükür onuda atlattim. Noemalinden farkı yok.ama kapalı mr korkun varsa açık mr cektirebilirsin. ..İnan Bana açık mr çok daha iyi ve her hastanenin mutlaka bi açık mr merkezi ile anlaşması var ek ucrette almıyorlar. ..

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.