İguana

İguanalar, İguanidae familyasından iri bir kertenkeledir; familyanın çoğu Amerika’da olmakla beraber 750 kadar türü bulunmaktadır. Asıl olarak tropikal iklim canlısı olan bu hayvanlar, ılıman iklimlere uyum sağlamış türleride bulunur.

İguanaların ortalama ömürleri türlerine göre değişmekle beraber ortalama 10-30 yıl kadardır. Yetişkin iguanaların uzunlukları bazı türlerde kuyrukları dahil 12,5 santimetreyi geçmezken, bazı türler ise 200 santimetreyi geçebilir. Sakin gibi gözüken bu hayvanlar, tehlike anında çok çevikleşirler, hızlı koşabilirler veya kuyruklarını kırbaç gibi kullanarak kendilerini koruyabilirler. Hatta bazı türleri bukalemunlar gibi renk değiştirerek kendilerini gizleyebilirler.

İguana Türlerinden Bazıları:

Bayağı İguana (Iguana iguana) ya da Yeşil İguana:

Bayağı iguana - ülkemizde yeşil iguana olarak bilinmektedir.

Bayağı iguana – ülkemizde yeşil iguana olarak bilinmektedir.

Bayağı iguana - yeşil iguana.

Bayağı iguana – yeşil iguana.

Orta ve Güney Amerika kıtası genelinde yaşayan yaygın bir iguana türüdür. Nemli ormanlık alanlarda genellikle ağaçların üzerinde yaşar. Yaşama sıcaklığı 27 ile 35 derece arasında değişmektedir. Ülkemizde evcil hayvan olarak beslenen iguanalar arasında en tercih edilenidir. Otobur hayvanlardır, taze ağaç yaprakları, çeşitli otlar, sebzeler ve meyveler tüketerek beslenirler. Yetişkin bir yeşil iguananın boyu 2 metreye, kilosu ise 15 kilogramı geçebilir. Yeni doğmuş bir iguana 16 ay sonra 70 santim boya ve cinsel olgunluğa ulaşırlar. Tam olarak yetişkin sayılabilmesi için 36 ay süre geçmelidir, boyu da yaklaşık 150-200 santim arasına ulaşmış olur.

Galapagos İguana:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Galapagos İguana

Galapagos İguana

Güney Amerika’nın Ekvator bağlı Galapagos adasında yaşayan bir iguana türüdür. Otobur bir iguananadır, çiçek, yaprak, diken, kaktüs, meyve ve sebze yiyerek beslenir. Zaman zaman çeşitli böcekler de yemektedir. Yaşama sıcaklığı 25-35 derecedir. Ağaçlarda ve yerde yaşar. Boylarının uzunluğu 90 santim ve 150 santim arasında değişmektedir. Ağırlıkları da 11,5 kilo civarında olmaktadır.

Marine İguana (Amblyrhynchus cristatus) ya da Deniz İguanası:

Deniz İguanası

Deniz İguanası

Galapogos iguanasıyla aynı adada yaşamaktadır. Deniz iguanaları, deniz kıyılarına yakın yerlerde yaşarlar, zaman zaman denizin 10 metre kadar derinliklerine dalarak çeşitli deniz bitkilerini tüketir. Otobur hayvandır. Yaşam süresi 5-12 yıl kadardır. Uzunluğu 120 santim ile 150 santim arasında değişmektedir. Ağırlık olarak 500 Gr ile 1,5 kilogram arasında değişmektedir.

Boynuzlu İguana (Phrynosoma Iguana):

Boynuzlu İguana

Boynuzlu İguana

Kanada’nın güneydeki çöllerinden, Orta Amerika’da ki Guatemala’ya kadar olan çöllük bölgelerde yaşar. İsmini başında bulundurun diken görünümlü çıkıntılardan alır. Bu tür iguana, bukalemunlar gibi renk değiştirerek kendilerini kamufle ederler. Hem etçil, hem otçuldur. Genellikle karınca ve böcekler yiyerek beslenir. Uzunluğu en fazla 12,5 santimetreye ulaşır. Ortalama yaşam sıcakları 20 ila 40 derece arasında değişmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İguana Videoları:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.