İfrat ve Tefrit Nedir?

İfrat ve Tefrit Nedir?
İfrat: Sözlükte, herhangi bir konuda gereğinden fazla ileri gitme, aşırıya kaçmak, ölçüyü aşmak anlamına gelir.

Tefrit: Sözlükte, herhangi bir konuda geride kalma, yeterli ölçüde olamamak anlamına gelir.

İslamda İfrat ve Tefrit:

İfrat bir sözde ve ya bir eylemde aşırıya gitmek, haddi aşmak anlamına gelir. Tefrit ise onun tam karşıtı anlamına gelir. Örnek verecek olursak; gereğinden fazla yemek yemek ifrat, gereğinden az yemek yemekte tefrit olarak değerlendirilmektedir.

Kur’ân ve Sünnette ifrat ve tefrit yasaklanmıştır. İfrat ve tefritten kaçınmak için herzaman orta yolu bulmak fazilet sayılır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İfrat ve Tefrit’in Anlamı

Sözlükte “söz veya işte haddi aşmak, aşırı gitmek” anlamına gelen ifrat, ahlâkî bir kavram olarak, ahlâkî davranışların kaynağı olan psikolojik yeteneklerin işleyişinde itidal noktasının ilerisine geçen sapmalar demektir. İfratın karşıtı tefrittir. İfrat, söz ve fiillerde ileri gitmek, tefrit de gevşek ve ihmalkâr davranmak, çabuklukta çok geri kalmak demektir. Her iki aşırı ucun ortası ise itidâldir.

Kur’ân ve Sünnette ifrat ve tefrit yasaklanmış, dengeli davranılması istenmiştir.

Bir âyette “…Bizi anmasını kendisine unutturduğumuz ve işi aşırılık olan kimseye itaat etme” (Kehf, 18/28.) buyrulmuştur. Ayrıca pek çok âyette israf ve cimrilik yasaklanarak harcamalarda dengeli olmak emredilmektedir (İsrâ, 17/26, 27, 29; A’râf, 7/31). İsraf, ifrat hâli, cimrilik ise tefrit hâlidir. Bu ikisinin ortası ise dengeli olmaktır. (M.C.) İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

İfrat ve Tefrit – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.