İdrar Rengi Anlamları Nelerdir? Koyu Sarı Yeşil

İdrar rengindeki değişimler genellikle vücut sağlığı hakkında bilgiler vermektedir. Sağlıklı bir kişide olması gereken idrar rengi genellikle açık sarı veya saman sarısıdır. Bu rengin koyulaşması vücuttaki herhangi bir problemin göstergesi sayılabilmektedir. Ancak bu durum her zaman böyle değildir. Bazen alınan vitaminler, kullanılan baharatla, tüketilen yiyecekler idrar rengini koyu sarı hale dönüştürebilmektedir. İdrar renginin çok koyulaşması, kırmızıya yakın bir hal alması önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, erken teşhis açısından önemli bir bulgudur. Her şeye rağmen idrar rengi, bir hastalığın olduğunu kesin olarak göstermez.

İdrarda renk değişiklikleri genellikle sıvı tüketimiyle alakalı olmakla beraber çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Sıvı tüketimi haricinde, yenilen bazı besinler, hastalıklar ve ilaçlar idrar rengini etkileyen faktörlerdendir.

Su Tüketiminin İdrar Rengine Etkisi:
İdrar rengi doğrudan doğruya su tüketimiyle alakalıdır. Yetişkin bir kişinin günde ortalama 2-3 litre su içmesi gerekir. Bu rakamların altında su içilmesi durumunda böbrekler yeterli çalışamaz ve kanı yeterli oranda temizleyemezler. Bir süre sonra da idrar rengi koyulaşmaya başlar.

İdrar rengine bakarak yeterli oranda su alınıp alınmadığı öğrenilebilir.
* Şeffaf idrar rengi; fazla su tüketildiğini gösterir. Su alımı azaltılmalı.
* Açık sarı idrar rengi; yeterli su tüketildiğini gösterir. Su alımı tam.
* Sarı idrar rengi; yeterli sayılabilecek su tüketildiğini gösterir.Su alımı biraz artırılmalı.
* Koyu sarı idrar rengi; yetersiz su tüketildiğini gösterir. Su alımı artırılmalı.
* Kırmızıya yakın idrar rengi; aşırı derecede yetersiz su alımı. Su alımı artırılmalı.

İdrar Rengi

İdrar Rengi

İdrar Renkleri ve Anlamları:

Şeffaf, Berrak, Su Gibi Çok Açık İdrar Rengi:
Şeffaf idrar rengi genellikle fazla sıvı tüketildiğini gösterir. Ancak diabetes insipidus denilen şekersiz diyabet hastalığında şeffaf, su gibi idrar görülebilir. Uzun süre devam etmesi durumunda bir doktora gözükmekte yarar vardır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Açık Sarı İdrar Rengi:
Yeterli sıvı tüketildiğini ve sağlıklı bir boşaltım sistemi olduğunu gösterir. Sıvı tüketimi aynı şekilde sürmesi tavsiye edilir.

Parlak Sarı, Forforumsu Sarı İdrar Rengi:
Genellikle gıda boyası içeren yiyecekler tüketilmesiyle olur. Ayrıca boyar madde içeren ilaçlar, vitamin hapları da parlak sarı renkli idrara neden olmaktadır.

Koyu Sarı İdrar Rengi:
Koyu sarı idrar yeterli su tüketilmediğini gösterir. İçerisinde gıda boyası bulunan bazı gazlı içecekler, alkollü içecekler, boyar madde içeren ilaçlar ve baharatların yanı sıra; aşırı tüketilen et ve asitli gıdalarda idrar rengini koyulaştırabilmektedir.

Koyu Kırmızımsı, Çay Rengi İdrar:
Bu renk tonu genellikle bir hastalık habercisi olabilmektedir. Hemolitik anemi, hepatit (sarılık), safra ve safra yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları gibi hastalıklarda bu renk tonunda idrar görülebilir. Bunların haricinde yine bazı boyar madde içeren gıdalar ve ilaçlar da koyu idrar rengine sebep olabilmektedir. Bir doktora muayene olmayı gerektirir.

Pembemsi veya Kırmızımsı İdrar Rengi:
Yetersiz su tüketimi ve idrarla dışarı atılan kan miktarının artmasına bağlı olarak görülebilen bir renk tonudur. İdrar yolu enfeksiyonu, prostat büyümesi, böbrek taşı, böbrek kisti, böbrek hastalıkları, iyi ve kötü huylu tümörler de kırmızı renk tonuna sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra önemsiz bir durum da olabilir. Pembe veya kırmızımsı renk tonlarını içeren gıda boyaları, bazı ilaçlar, pamuk şeker ve böğürtlen gibi bazı gıdalar idrar renginin pembemsi veya kırmızımsı yapabilmektedir. Bu durumda bir doktora görünmekte fayda vardır.

Mavi Yeşil İdrar Rengi

Mavi Yeşil İdrar Rengi

Mavi Renkli İdrar:
Nadiren görülebilen bir idrar rengidir. Genellikle bebeklerle “mavi bebek bezi sendromu” olarak adlandırılan bir hastalığın varlığına işaret edebilir ve yetişkinlerde görülebilir. Bazen mavi renk içeren gıda boyaları ve bazı ilaçlar idrar renginin mavimsi olmasına neden olabilmektedir. Bir doktora görünmekte fayda vardır.

Yeşil Renkli İdrar:
Nadir görülebilen bir idrar rengidir. Pseudomonas bakterisinin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonlarında görülebilmektedir. Bazen de yeşil renk içeren gıda boyaları ve ilaçlar yeşil renk oluşumuna neden olabilmektedir. Bir doktora görünmekte fayda vardır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.