Hüseyin Cahit Yalçın Hayatı Eserleri ve Şiirleri

Adı Soyadı: Hüseyin Cahit Yalçın
Doğum tarihi ve yeri: 7 Aralık 1875 / Balıkesir
Ölüm tarihi ve yeri: 18 Ekim 1957 (81 yaşında) / İstanbul
Mesleği: Şair, yazar, gazeteci, siyasetçi

Hüseyin Cahit Yalçın

İstanbullu bir ailenin oğlu olan Hüseyin Cahit Yalçın, 7 Aralık 1875’de babasının görevi nedeniyle bulundukları Balıkesir’de dünyaya geldi. Babası, vergi memuru olarak görev yapan Ali Rıza Efendi, annesi Fatma Neyyire Hanım’dır.

Hüseyin Cahit Yalçın, çocukluk yıllarını Rumeli’de geçirdi. İlkokulda okuma yazma öğrendikten sonra çok sayıda hikaye kitabını severek okudu. İlkokulu bitirdikten sonra roman kitaplarına ilgi duydu. Ortaöğrenimine askeri okulda, liseyi ise İstanbul’daki Dersaadet İdadi Mülkisi’nde bitirdi. Öğrencilik yıllarında edebiyata ilgi duyma başlayan Hüseyin Cahit Yalçın, ilk romonı “Nadide“yi 1891’de yayımlandı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’da, Mekteb-i Mülkiye’de yüksek öğrenim görerek eğitim hayatını tamamdı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bir süre çeşitli okullarda yöneticilik yaptı. 1908’de Tevfik Fikret’le birlikte “Tanin” gazetesini çıkarmaya başladı. İngilizler İstanbul’u (1918-1923) işgal ettikten sonra Hüseyin Cahid Yalçın’ı tutuklayıp Malta’ya sürgüne gönderdiler. İşgal bittikten sonra tutukluluk hayatı bitince yurda döndü ve Tanin gazetesini yeniden yayımladı. Daha sonra Fikir Hareketleri adlı dergiyi çıkardı. Siyasete girerek İstanbul milletvekili seçildi. Meclis başkanlığı ve Düyun-u Umumiye Dayinler vekilliği yaptı. 1948’de Ulus Gazetesine başyazar oldu. Demokrat Parti döneminde yazdığı bir yazıdan dolayı 1954’de 79 yaşındayken tutuklanarak hapse gönderildi ancak bir süre sonra Cumhurbaşkanı tarafından cezası affedilerek cezaevinden çıktı. 18 Ekim 1957 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenazesi, İstanbul’daki Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

Hüseyin Cahit Yalçın Edebi Kişiliği Eserleri ve Şiirleri

İlk romanı Nadide‘yi 1891’de lise öğrencisiyken yayımlayan Hüseyin Cahid Yalçın, Servet-i Fünun yazarları arasında öykü, roman ve eleştirileriyle ün yaptı. Yeni Edebiyat akımını ve Batı kültürünü savunun yazılar yazdı. 1908’de siyasal yazılar kaleme almaya başladı ve cumhuriyetten sonra da bu etkinliği sürdürdü. Hikaye, tenkit, makale, mensur şiir, çeviri, roman, fıkra gibi dallarda eserler vererek Servet-i Funun edebiyatının Halit Ziya dışında en önemli yazarı olmuştur.

Hüseyin Cahid Yalçın, olaylara gerçekçi bir gözle bakmaya, iç ve dış gözleme önem vermeye çalışmış, düzyazı ve şiirlerinde yalın, yapmacıksız bir dil kullanmış, çeviri ve telif olarak altmışa yakın eser vermiştir. Bunlardan en önemlileri aşağıdaki eserleri sayılabilir.

Romanları: Nadide (1891), Hayal İçinde (1901)
Hikayeleri – Öyküleri: Hayat-ı Muhayyel (1897), Hayat-ı Hakikiye Sahneleri (öykü, fıkra, mensur şiir, 1910), Niçin Aldatırlarmış (1924)
Hatıra ve Anıları: Edebi Hatıralar (1935), Siyasi Anılar, Malta Adasında, Meşrutiyet Hatıraları
İncelemeler: Benim Görüşümle Olaylara 1 – 2 – 3 – 4
Dil bilgisi: Türkçe Sarf ve Nahv
Makaleler: Seçme Makaleler (1951)
Eleştiri: Kavgalarım (1910)
Monografi: Talat Paşa

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.