Homojen ve Heterojen Nedir?

Homojen Nedir?

Aynı yapıda olma, benzer olma anlamına gelen bir ifadedir. İki maddenin birbirine tam olarak karışarak tek bir madde gibi görünmesine ve görünümünü değiştirmeden durabilmesine homojen karışım denir.

Örnek vererek açıklayacak olursak; bir bardak çayın içine şeker atılıp karıştırılırsa, şeker tamamen eriyerek çözünür. Eriyen şeker çay içinde gözükmez ve çayın tümüne eşit oranda yayılır. Bu olaya homojen yani benzer olma denir.

Başka bir örnek; kaynayan suyun içine atılan tuz çözünerek erir ve suyla aynı görünüme sahip olur.

Şeker de kaynayan su içerisinde çözünerek homojen hale gelir.

Heterojen Nedir?

Heterojen ise zıt anlamlıdır. Aynı yapıda olmama, benzer olmama anlamına gelen bir ifadedir. İki maddenin birbirine tam olarak karışamayıp, farklı iki madde gibi görünmesine heterojen karışım denir.

Süt içerisindeki doğal yağ, ilk başta homojen gibi gözükse bile gerçekte heterojen bir karışımdır. Süt ve içerisindeki yağ karışmaz ve bir süre sonra sütten daha hafif olan yağ, sütün üst kısmında yoğunlaşmaya başlar.

Homojen ve Heterojen  Karışım Örneği:

Homojen ve Heterojen Madde Örneği

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yukarıdaki homojen örnekte; A ve B adındaki herhangi bir madde (su ve tuz olabilir) birbirleriyle tamamen düzenli olarak karışırlar, yoğunlukları karışımın heryerinde aynı oranda kalır. Bu karışımlar zaman içinde kendi başlarına eski hallerine dönemezler yani kalıcıdırlar.

Heterojen örnekte ise A ve B adındaki herhangi bir madde (süt ve yağ olabilir) birbirleriyle karıştırıldıklarında homojen bir yapıda gözükselerde, yağ bir süre sonra su yüzeyinde yoğunlaşır. Heterojen karışımlar, düzenli olarak karışmazlar ve karışımın içerisindeki yoğunlukları her yerde aynı oranda değildir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Homojen ve Heterojen Karışımlar Videolu Anlatım:

Dilerseniz yukarıdaki videoyu buradan indirebilirsiniz.

3 comments to Homojen ve Heterojen Nedir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.