Hıçkırık Nasıl Geçer? Neden Olur?

Diyaframın, yani karın üstü zarın istemsiz şekilde kasılması sonucu hıçkırık oluşmaktadır. Hıçkırık oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve herkes hayatı boyunca en az bir kere hıçkırığa yakalanır. Hıçkırığın sağlık açısından bir sakıncası yoktur, fakat zaman zaman hıçkırmak kişide huzursuzluk yaratır. Bazı kişilerde günlerce, haftalarca süren hıçkırık görülebilir, uzun süren hıçkırıklar kişinin yemek yemesine veya uyumasına etki edebilmektedir.

Hıçkırık Neden Olur?

Karın üstü zarının istemsiz şekilde kasılması sonucu ses borusu aniden kasılır ve hava girmesi önlenir. Bu esnada çıkan ses ve kasılmayla hıçkırık denir. Hıçkırığın nedeni, neyin sebep olduğu tam olarak bilinememektedir. Bununla beraber çok veya hızlı yemek yemek ve alkol tüketmek hıçkırığa tutulmayı artırır. Ayrıca kalp ameliyatı ve akciğer ameliyatı sonra uzun süren hıçkırıklar görülebilir. Ameliyat esnasında zarar gören sinirler, hıçkırığa neden olabilir ve iyileşmesi için aradan bir süre geçmesini gerektirebilir.

Hıçkırık

Hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırığa yakalandığınızda çevrenizden birçok yöntem duyup denemiş olabilirsiniz. Bunların başında; su içmek, nefes tutmak, tatlı yemek, korkutulmak gibi yöntemler sıklıkla karşılaşılan ve sıklıkla hiçbir işe yaramayan yöntemlerdir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Hıçkırık çoğu durumda kendiliğinden geçer. Bu birkaç dakikalık süre sizi rahatsız edebilir ve hıçkırığınızı daha çabuk geçirmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemle çoğu durumda hıçkırık hemen kesilmektedir.

Üst damağınızın arka kısmını öne-arkaya doğru okşamak hıçkırığın hemen kesilmesine yardımcı olacaktır. Bu noktaya işaret parmağınızla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz bir kürdana pamuk dolayın, ıslatıp iyice kürdanın ucuna sabitleyin, sonra üst damağınızın arka gerisinde hareket ettirerek hıçkırığınızı durdurmaya çalışın. Çoğu vakada bu yöntem işe yaramaktadır.

Hıçkırık Nedenleri Nelerdir?

 • Fazla yemek yemek
 • Hızlı yemek yemek
 • Fazla ve hızlı su içmek
 • Gazlı içecekler içmek
 • Bebeklerde; sütün neden olduğu gaz, meme emerken hava yutmak
 • Göğüs veya boyun bölgesinden ameliyat olmak

ve daha başka nedenler hıçkırığa sebep olabilmektedir.

Soru-Cevap:

Kalp ameliyatı sonrasında hıçkırık oluştu bu normal mi?
Kalp ameliyatı sırasında göğüs kafesi açılır. Bu esnada, boyundan göğüse inen bazı sinirler zarar görebilir ve sıklıkla böyle durumlar oluşur. Bu da hıçkırığın oluşmasına neden olabilir.

Kalp ameliyatı sonrası oluşan hıçkırık ne zaman geçer?
Kalp ameliyatından sonra oluşan hıçkırığın geçmesi uzun sürer. Bu süre sinirlerin ne kadar zarar gördüğüne bağlıdır. Genellikle tamamen geçmesi 1-2 hafta kadar sürebilmektedir.

Not: Bu sayfadaki yazımız ön bilgilendirme amaçladır. Daha doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

2 comments to Hıçkırık Nasıl Geçer? Neden Olur?

 • seda

  Merhaa. Dün endoskopiyle mideme baktılar çok huylanıyordum ve sürekli böğürdüm. Herneyse dün akşam eve geldikten sonra sık sık hıçkırık tuttu. Sabahtan beri neredeyse 1 saat aralıklarla 3-5 dakka süren hıçkırıklar oluyor. Üst damak kaşıma yöntemi işe yaradı sanki ama bu ne kadar sürer böyle canımı sıktı. Sonuçları da pazartesi günü göstericem. :(

 • nagihan

  4 yaşındaki yeğenim Yaren, yarım saate yakın süredir hıçkırıyordu. Korkutma yöntemini denemiştik ama işe yaramadı. Ellerimi iyice yıkadıktan sonra parmağımı üst damağında gezdirdim 1 dakika sonra mucize gibi hıçkırık kesildi :)) Allah sizden razı olsun. Çok teşekkürler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.