Herculaneum Ercolano İtalya’nın Yok Olan Kenti

Bir zamanlar Romalı zenginlerin tatil cenneti olan bir kentin trajik yok oluş hikayesi.

İtalya’nın Napoli kentine 6 km uzaklıkta, Vezüv dağının eteklerinde, yeşillikler içinde bir koyda, Herculaneum Ercolano adında küçük bir kent vardı. Doğal güzellikleri nedeniyle Romalı zengin ailelerin yazlık yerleşim yeri olarak kullanıyordu. İ.S. 79 yılında yanardağ patlaması sonucu, hızla gelen akışkan lav, kül ve çamur birikintisi Herculaneum halkını ve kenti tamamen yuttu. 1711 yılına dek bu kentin varlığı dahi bilinmiyordu. 1711’de ilk kalıntıları bulunmuş fakat bilimsel kazılara 1738 yılında başlanmıştır. Zaman zaman ara verilen kazılar 1927’den sonra daha kapsamlı ve kademeli olarak yapılmıştır.

Herculaneum kazılarının yıllarca sürmesinin nedeni kenti kaplayan lavların kayalaşması, çamur tabakasının da bazı yerlerde 20 metre ve üzerine çıkmasıdır. Lav ve çamur tabakası gelişmiş teknoloji ile temizlendikten sonra 2 bin yıllık bir tarih ortaya çıkmıştır. Lav ve çamur altından çıkan evleri, tahta merdivenleri, tahta kapıları, tahta mobilyaları ve diğer eşyaların çok iyi korunmasını sağlamıştır. Hatta ekmek, buğday, arpa, ceviz ve yumurta gibi çok çabuk bozulup yok olacak gıdalar dahi bozulmadan günümüze dek korunmayı başarmıştır.

Kazılar sonucu son derece planlı, düzenli bir yerleşim yeri çıkmıştır ki günümüzde bile bu kadar planlı ve düzenli yerleşim yerlerine rastlamak zordur. Herculaneum’un zengin halkının özel yolları, hamamları, vücut geliştirme salonları hatta tiyatroları bile vardı. Upuzun düzgün at arabası yolları, yolların iki tarafında yaya kaldırımları, kavşaklar, hatta kavşak yerlerindeki dükkanlar ve satılan ürünler bile gün yüzüne çıkmıştır. Kente bulunan tüm kalıntılar restorasyon nedeniyle kaldırılmıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Herculaneum Ercolano ve yok olmasına neden olan Vezüv yanardağı.

Herculaneum Ercolano ve yok olmasına neden olan Vezüv yanardağı.

Herculaneum Ercolano'daki evler.

Herculaneum Ercolano’daki evler.

Herculaneum Ercolano'da restore edilmiş bir sokak.

Herculaneum Ercolano’da restore edilmiş bir sokak.

Herculaneum Ercolano'da bir mutfak.

Herculaneum Ercolano’da bir mutfak.

Herculaneum Ercolano'da köyün su ihtiyacını karşılayan Herkül başlı bir çeşme.

Herculaneum Ercolano’da köyün su ihtiyacını karşılayan Herkül başlı bir çeşme.

Herculaneum Ercolano'da bir cadde.

Herculaneum Ercolano’da bir cadde.

Daha fazlası için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Herculaneum Ercolano Kentinden Bir YouTube Videosu:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.