Gergedan Hayvanı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Gergedan, tropikal bölgelerde yaşayan iri yapılı, boynuzlu, toynaklı, memeli ve otçul bir hayvandır. Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar soyunu devam ettirebilen, yalnızca beş gergedan türü kalmıştır. Bunlardan iki türü Afrika’da, diğer üç türü ise Hindistan, Malezya ve Endonezya’da yaşar. Yalnızca Afrika’da ve Asya’da yaşayan gergedanların, tarih öncesi çağlarda Avrupa’da yaşayan türlere ait fosiller de bulunmuştur.

…Devamı

Dodo Kuşu : Nesli Tükenen Hayvanlar

Hint Okyanusu’ndaki insanların henüz keşfetmediği, insanların hiç ayak basmadığı Mauritus Adası’nda bir kuş türü yaşamaktaydı. Adaya ilk gelen denizciler bu garip kuşlarla karşılaştıklarında onlara Portekizce aptal anlamına gelen “dodo” ismi taktılar.

Oxford Universitesi’ne ait müzede bulunan gerçek Dodo Kuşu iskeleti ve gerçeği gibi yapılmış dodo kuşu maketi

Dodo Kuşunun Özellikleri: Boyu yaklaşık 100 …Devamı

Kara Mamba Yılanı

Kara mamba yılanı 4-5 metre boylarında, ince gövdeli, derisi iri pullu, uzun dişli, hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahip çok zehirli bir yılan türüdür. Zehiri o kadar güçlüdür ki bir ısırıkta salgıladığı zehir ile 100 insanı kolayca öldürebilir. Afrika’nın güney kesimlerinde ve sıcak tropikal bölgelerde yaşar.

Kara mamba yılanı ismini gri renkli gövdesinden değil, kara …Devamı

Tapir Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Malezya Tapiri

Tapir, tropikal kesimlerin ormanlarında yaşayan iri yapılı, toynaklı ve burunlarını kıvırabilme özelliği olan, otçul hayvanlardır. Görünüş olarak domuza benzese de gerçekte at ve gergedanlar yakın akrabalarıdır. Günümüzde dört türü bulunan tapirlerin üç türü Orta ve Güney Amerika’da, bir türü ise Güney Asya’da yaşamaktadır. Sayıları giderek azalan tapirler nesli tükenme tehlikesi altında …Devamı

Dünyanın En Hızlı ve En Yavaş Hayvanı

Dünyanın en hızlı koşan kara hayvanı “çita”dır. Dünyanın en yavaş kara hayvanı “kaplumbağa”dır. Dünyanın en hızlı uçan hayvanı “bayağı doğan”dır.

Dünyanın en hızlı hayvanı çita

Dünyanın En Hızlı Koşan Kara Hayvanı Çıta Hakkında Bilgi: Saatteki koşma hızı: 119 km/h Yerden yüksekliği: 80 santim Uzunluğu: 2 metre Yaşadığı yer: Afrika kıtası

Çitalar kedi gillerden …Devamı

Yalıçapkını Kuşu Hakkında Bilgi

Türkçe adı : Yalıçapkını Yabancı adı: Alcedo atthis Yaşadığı coğrafyalar: Asya, Afrika ve Avrupa’nın aşırı soğuk olmayan tüm bölgelerinde yaşamaktadır.. Türkiye’de yaşadığı yerler: Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz başta olmak üzere tüm yurtta yaşamaktadır. Neyle beslenir? Balık, kurba, çeşitli kabuklular, çeşitli böcekler, kurt, solucan ve sineklerle beslenir. Ender olarak bitkisel besinlerde tüketir.

Yalıçapkını Kuşu: …Devamı