EFT ve Havale Nedir? Farkları Nelerdir?

EFT ve Havale Nedir

EFT (elektronik fon transferi) ve havale bankalar arasında yapılan bir para gönderme yönteminin adıdır. İkisininde birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Aşağıdaki yazımızda ikisi arasında farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale bir para gönderme yönteminin adıdır. Havale işlemi yalnızca aynı bankaya ait şubeler arasında yapılır. Havale yapmak için iki tarafından bankada hesabı bulunması gerekmez. İsimden – isme havale, hesaptan – isme havale, isimden – hesaba havale yapılabilir; fakat havale yöntemi seçilecekse hesaptan – hesaba yapılan havalelerin ücreti daha düşük olmaktadır. Havale ücretlerini alt tutarı vardır, bu genellikle 20 TL ve üzeri olmaktadır, 5 TL dahi gönderecek olsanız 20 TL gibi bir ücret ödemeniz söz konusu olacaktır. Ücret gönderilen para üzerinden belirlenmektedir, para miktarı ne kadar çok olursa, talep edilecek havale ücretide o oranda artacaktır. Havale işlemleri ATM, internet ve telefon bankacılığı yöntemiyle yapıldığında daha düşük masraflar alınmaktadır.

EFT Nedir?

EFT de havaleye benzer bir para aktarma yöntemidir. EFT’nin tam olarak açılımı “Elektronik Fon Transferi”dir. EFT yalnızca iki farklı banka adına sahip hesaplar arasında yapılabilir. Aynı bankadan, aynı bankaya EFT yapılamaz. EFT’yi yapan kişininde, alacak olan kişininde bankada hesabı bulunması gerekmektedir. İsme EFT yapılamaz. EFT ücretleri genellikle gönderim başına 3 TL civarıdır, hatta bazı bankalar yapılan EFT için hiçbir masraf almazlar. EFT günün her saati yapılamaz. Aşağıdaki listeden EFT gönderebileceğiniz saatleri öğrenebilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dikkat: Bazı bankalar gelen EFT’nin aynı gün çekilmesi durumunda, EFT aynı gün çekim ücreti adı altında yüksek komisyonlarla kesinti yapmaktadır. Bu işlemin hukuki boyutu nedir bilemiyoruz ama bankaların masraf alma listelerinde böyle bir masraf türü gözükmüyor. Yasal yollara başvuranların ücret iadesi almaları büyük ihtimaldir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar:

 • Havale işlemi yalnızca aynı bankalar arasında yapılabilir.
 • EFT işlemi yalnızca farklı bankalar arasında yapılabilir.
 • Havalede para  gönderim ücreti daha pahalıyken, EFT’de para gönderim ücreti çok düşüktür veya hiç yoktur.
 • Havale günün 24 saati yapılabilirken, EFT genellikle sabah 9, akşam 5 arasında yapılabilmektedir.
 • Havale yapılan tutar karşı tarafın hesabına anında geçerken, EFT biraz zaman alabilir veya anında geçebilir.
 • Bazı bankalar, gelen EFT için aynı gün çekim ücreti uygulamaktadır. Bu tutar para miktarına göre değişmektedir.

EFT yalnızca iş günlerinde ve aşağıdaki mesai saati bitimine kadar gönderilebilir. Bazı bankalarda ileri tarihli EFT yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem seçildiğinde Cumartesi ve Pazar günleri de EFT gönderilebilir ancak hafta içi bir gün seçilmesi zorunludur.

Banka Adı En Geç EFT Gönderebilme Saati
EFT Gönderme Saatleri
Garanti Bankası 17:15
Ziraat Bankası 17:00
Akbank 17:00
Fortis Bank 17:00
Türkiye Finans 17:00
Bank Asya 16:45
Vakıfbank 16:30
Finansbank 16:30
ING Bank 16:00
İş Bankası 15:45
Yapı ve Kredi 16:15
Halk Bankası 15:30
Denizbank 15:30

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize bildirebilirsiniz.

3 comments to EFT ve Havale Nedir? Farkları Nelerdir?

 • Serkan Ş.

  Daha önceden İstanbuldan Çankırıya havale yapıp 15 TL para ödüyordum. Şimdi enpara hesabı kullanmaya başladım EFT işleminden hiç ücret almıyorlar. Galiba ücretsiz para gönderen birkaç banka daha varmış araştırmanızı tavsiye ederim.

 • ferhat

  Yarım saattir garanti bankasından yapıkredi bankasına EFT göndermeye çalışıyorum sinir olmuştum. Birkaç kişiye sordum hafta sonları gönderilmez dediler bir araştırayım dedim hakkaten öyleymiş. :)

 • veysel

  Perşembe günü araba alımı için Yapı Kredi Bankası hesabıma eft ile 4.000 TL gönderildi hemen çekmek için bankaya gittim. Gişedeki bayan 50 TL ücret ödemem gerektiğini söyledi. Ne parası dediğimde eft aynı gün çekim ücreti dedi. Gönderenden 40 TL aldılar parayı çekenden de 50 TL aldılar. Yazıklar olsun diyorum bu bir soygundur.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.