Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Zararlı Mı?

Hayatı boyunca herkes çeşitli sebeplerle antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştır. Hamilelikte de çeşitli enfeksiyonlara karşı antibiyotik ilaçlar kullanılması gerekebilir. En sık antibiyotik kullanma sebepleri arasında gribal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, solunum sistemi enfeksiyonları ve diş iltihabı gibi nedenler gelmektedir.

Hamilelikte antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir!

Hamilelikte Antibiyotik

Hamilelik döneminde geçirilen bir enfeksiyon anne ve bebeğinin sağlını tehlike atmaktadır. Bu durum hamilelikte antibiyotik kullanımına engel değildir ancak dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Bazı antibiyotik türleri bebeği etkiler, bazı türleri de hiç etkilemez veya çok az etkiler. Hastalığınızla ilgili antibiyotik yazacak olan branş uzmanı doktor ve takibinizi yapan kadın doğum uzmanı, hastalığınız için en etkili ilacı ve bebeğiniz için en zararsız ilacı reçete edecektir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bazı antibiyotiklerin bebeklerde kullanılmasının hiçbir sakıncası yokken, bazılarının kullanılması da çok sakıncalı olabilmektedir. Reçete edilen antibiyotik bebeğiniz için zararlı olabilir ancak, hastalığınızın bebeğe verebileceği zarar, ilacın vereceğinden daha fazla olabilmektedir. Tehlikeli enfeksiyonlar anne ve bebek sağlığını hayati tehlikeye sokabilecek kadar etkilediğinden, yüksek dozlarda ve güçlü antibiyotiklerin kullanılmasını gerektirir.

Hamilelikte antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:
Doktorunuzun yazdığı antibiyotiği, muhakkak takibinizi yapan kadın doğum uzmanınıza gösteriniz. Eczaneler, doktorların yazdığına muadil ilaçlar vermektedir, kesinlikle doktorunuzun yazdığı marka ilacı almalısınız. Antibiyotiği doktorunuzun belirlediği süre boyunca, saati saatine uyacak düzende kullanmalısınız. İlacınızın bittiği gün doktorunuza kontrol olmayı ihmal etmemelisiniz. İlerleyen günlerde aynı hastalık tekrar ederse, kendi başınıza bu ilacı temin edip kesinlikle kullanmamalısınız. Antibiyotiğin herhangi bir yan etkisini görürseniz bunu en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.