Halikarnas Balıkçısı Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Gerçek adı: Cevat Şakir Kabaağaçlı
Lakabı: Halikarnas Balıkçısı
Doğum tarihi ve yeri : 17 Nisan 1890, Girit / Yunanistan
Ölüm tarihi ve yeri: 13 Ekim 1973 (83 yaş), İzmir
Milliyeti: Türkiye Cumhuriyeti
Mesleği: Yazar, gazeteci, ressam, şair, rehber, araştırmacı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, 17 Nisan 1890’da, Yunanistan’ın Girit adasında dünyaya geldi. Babası Mehmet Şakir Paşa, annesi Sare İsmet Hanım Osmanlı döneminin son köklü ailesinden olan Şakir Paşa Ailesi mensubuydu. Babası Şakir Paşa, Girit ve Atina’da sefirlik ve valilik yapmaktaydı.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir

Cevat Şakir Kabaağaçlı, çocukluk döneminin bir kısmını babası Mehmet Şakir Paşa’nın elçilik yaptığı Atina’da geçirdi. Daha sonra İstanbul’a geldi ve öğrenim hayatına başladı. İlkokulu Büyükada’da, orta okul ve liseyi 1907’de Robert Kolejinde tamamladı. Mezun olduktan hemen sonra İngilizce’den çevirdiği bir yazının İkdam Gazetesi’nde yayımlanmasını sağladı. Üniversite öğretimini denizcilik üzerine yapmak istedi fakat ailesininde isteği ile Oksford Üniversitesi’nde Yakın Çağlar Tarihi Bölümü’nü tamamladı. İtalyan bir hanımla tanışıp evlendi ve İtalya’ya yerleşti. İtalya ve İspanya’da ünlü ressamlardan resim dersleri alarak kendini resim konusunda geliştirdi. 1910’da İstanbul’a dönerek gazete ve dergilerde çeviriler yaparak meslek hayatına başladı.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde 1914’de ailesi maddi sıkıntılara düşmüştü. Babası, annesi ve diğer aile üyeleri İstanbul’u terk ederek Afyon’da bulunan çiftliklerine yerleştiler. Çiftlikte meydana gelen bir kaza sonucu Cevat Şakir babasının ölümüne neden olur. Cinayet suçuyla yargılanır ve 15 yıl kürek cezasına (ağır hapis cezasına) çarptırılır. Hapiste 7 yıl geçirdikten sonra, verem salgını nedeniyle tahliye edildi.

Özgürlüğüne kavuşunca meslek hayatına geri döndü. Çeşitli dergilerde çeviriler, yazılar, resim, karikatür ve çizgi romanlar yayımladı. Yaptığı öncülükle Türk basınındaki kapakçılığın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1925’te, “Resimli Hafta” adlı dergide, Hüseyin Kenan takma adıyla yayımladığı “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmaya Nasıl Giderler?” başlıklı yazısında, halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve Bodrum’da üç yıl kalebentliğe (kale hapsine) mahkum oldu. Cezasının bir kısmını Bodrum’da çektikten sonra, kalan cezası için İstanbul’a gönderildi. Cezası sırasında Bodrum’u benimseyen Cevat Şakir, cezası bittikten sonra Bodrum’a dönerek orada yeni bir hayata başladı.

Halikarnas Balıkçısı Bodrum Tabela
Halikarnas Balıkçısı Adı ve Yeni Hayatı

Bodrum’da yeni bir hayata başlayan Cevat Şakir, Bodrum’un eski adı olan Halikarnassos kelimesinden esinlenerek, kendine Halikarnas Balıkçısı lakabını takmıştır. Burada 18 yıl yaşadıktan sonra 1947’de ailesiyle birlikte İzmir’e yerleşmek zorunda. Burada İstanbul ve İzmir’deki gazetelere yazılar hazırladı, hem de Eskiçağ’dan kalma birçok yapıtın ortaya çıkmasına katkı sağladı. Geçinebilmek için balıkçılık dahil birçok işte çalıştı ve fırsat buldukça edebiyat alanına giren eserlerini yazdı. Geri kalan yaşamını yazarlık ve turist rehberliği yaparak sürdürdü, bir süre turist rehberleri yetiştiren kurslarda dersler verdi. Kemik kanseriyle mücadele eden Halikarnas Balıkçısı 13 Ekim 1973’te İzmir’de hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine cenazesinin Bodrum, Gümbette defnedildi.

Halikarnas Balıkçısı’nın Başlıca Eserleri:

Romanları:
Aganta Burina Burinata (1946)
Ötelerin Çocukları (1956)
Uluç Reis (1962)
Turgut Reis (1966)
Deniz Gurbetçileri (1969)

Öyküleri:
Ege Kıyılarından (1939)
Merhaba Akdeniz (1947)
Ege’nin Dibi (1952)
Yaşasın Deniz (1954)
Gülen Ada (1957)
Ege’den (1972)
Gençlik Denizlerinde (1973)

Anı:
Mavi Sürgün (1961)

Deneme – İnceleme:
Anadolu Efsaneleri (1954)
Anadolu Tanrıları (1955)
Anadolu’nun Sesi (1971)
Hey Koca Yurt (1972)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.