Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi çıkartılması en zor lekelerden biridir. Aşağıdaki yöntem ile halıya dökülen mürekkepten tamamen veya kısmen kurtulabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1- Mürekkek lekesi kurumamışsa; Kağıt bir havlu yada bir pamuk yardımıyla fazla mürekkebi emdirerek alın. Bu işlemi yaparken mürekkebi yaydırmamaya dikkat ediniz. Mürekkebin asla kurumasına izin vermeyiniz. Asla sıcak su kullanmayınız.
Lekeyi çıkartmak için bir kaba bir bardak kadar ılık su ve yarım çay bardağı kadar çamaşır deterjanı (ağartıcı içermeyen) koyup karıştırınız. Bir beze bu karışımı dökerek lekenin üzerine ovalamadan, silmeden yalnızca bastırınız. Bir dakika kadar bekletin ve ardından kağıt havlu yardımıyla lekeli kısımdaki fazla suyu emdiriniz. Leke çıkana kadar aynı işlemi tekrarlayınız. Leke çıktıktan sonra halıdaki lekeli bölgeyi sabunlu su ile temizleyip kurumaya bırakınız.

2- Mürekkep lekesi kurumuşsa; büyük hipermarketlerde, mürekkep lekesinin çıkartılması için özel kimyasal ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin üzerinde bulunan kullanma talimatına uyarak kullanınız. Leke tamamen veya kısmen çıkacaktır.

Not: Mürekkep lekesi çıkartılması en güç lekelerden biridir. Bu nedenle hiçbir işlem, hiçbir kimyasal ürün tamamen çıkartmayı garanti etmez.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.