Hacker Nedir? Siyah Beyaz Gri Şapkalı Hackerlar

İnternet ağlarına bağlı olan kişisel veya kurumsal bilgisayarlara, izinsin giriş yaparak bilgiler çalan kişilere hacker, yani Türkçe adıyla “Bilgisayar Korsanı” denir.

Siyah Beyaz Gri Hacker

Uluslararası ünü olan Anonymous hacker grubunun sembolü

Siyah Hacker Nedir? Siyah Şapkalı Hackerlar:
İnternet ağına bağlı olan bilgisayarlara kişisel bilgi çalmak, kredi kartı bilgisi çalmak, bilgisayarları bozmak veya web sitelerine zarar vermek amacıyla giriş yapan, amaçları tamamen zarar vermek olan kişilere “siyah şapkalı hacker” denir.

Beyaz Hacker Nedir? Beyaz Şapkalı Hackerlar:
Siyah şapkalı hackerların bilgisayarlara giriş yollarını engellemek amacıyla çalışan kişilere “beyaz şapkalı hackerlar” denir. Genellikle bir şirket adına çalışırlar. Şirketin internet ağına bağlı bilgisayarlarını veya müşterilerine sundukları programları sürekli tarayarak güvenlik açıklarının olup olmadığı kontrol ederler. Görevleri güvenlik açıklarını bulmak ve kapatmak, saldırıya uğramış sistemi kurtarmak, zararlı yazılımları silmek ve güvenlik düzeyini en üst seviyelere çıkartmaktadır. Beyaz şapkalı hackerlar, asla başka sistemlere izinsiz giriş yapmazlar. Genellikle bilgisayarlara ve akıllı cep telefonlarınaa gelen program güncellemeleri, beyaz şapkalı hackerların çalışmaları sayesinde yapılmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Gri Hacker Nedir? Gri Şapkalı Hackerlar:
Siyah şapkalı hackerler gibi sistemlere izinsiz giriş yapan, ancak amaçları zarar vermek değil de güvenlik açıklarını kapatarak girdikleri sisteme fayda sağlamayı amaçlayan kişilere “gri şapkalı hacker” denir. Girdikleri sistemdeki açıkları kapatırlar veya sistem sahiplerine ulaşarak açıklarla ilgili bilgi verirler. Beyaz şapkalı hackerlardan farkaları, bir şirket bünyesinde çalışmamak ve sistemleri izinsiz giriş yapmalarıdır.

Hackerlık Nasıl Yapılır?
Hackerlığı bilgisayar kullanmayı çok az bilen veya çok iyi bilen uzman kişiler yapabilir. Çok az bilenler genellikle bu iş için üretilmiş programları kullanarak bilgisayar ağlarındaki güvenlik açıklarını aratarak yaparlar. Ancak genellikle bu programları kullananların kendileri hackerların kurbanı olmaktadır. Uzman bilgisayar kullanıcıları bu işi programsız veya programlı olarak yapabilecek bilgiye sahiptir. Genellikle kendi yazdıkları basit programları kullanarak internet ağına bağlı bilgisayarların güvenlik açıklarını aratırlar. Buldukları açıklardan sistem verilerine ulaşarak bilgisayarlara sızarlar. Başka bir yöntemde virüs ve solucan adı verilen zararlı yazılımları karşı bilgisayara göndererek bilgilere erişim sağlamaktır.

Hackerlar Neler Yapabilirler?
Başkalarına ait bilgisayarlara girerek birçok şeyi yapabilirler. Bunlar genellikle para kazanmaya yöneliktir.
Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Başkalarına ait kişisel bilgileri ele geçirmek
  • Resim, video ve müzik gibi özel dosyalara erişmek
  • Banka kredi kartı bilgilerini ele geçirmek
  • Banka hesaplarını ele geçirmek
  • Kişi ve kurumlara ait bilgisayarları bozmak
  • Kurum ve kuruluşları ekonomik zarara uğratmak
  • Bir kurum veya kuruşa karşı tepki göstermeye yönelik internet sitelerini ele geçirmek

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.