Güzelavratotu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Güzelavrat Otu:

güzelavratotu nedir faydaları ve zararları

Patlıcangiller ailesinden çok zehirli bir bitki türünün adıdır. Avrupa, Anadolu ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetişir. Gövdesi 150 santimetreye kadar uzayabilir ve tüylü yapraklara sahiptir. İlkbahar aylarında morumsu çiçekler açar ve patlıcan renginde küçük meyveler verir. Güzelavrat otunun kökü, sapları, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri çok zehirlidir. Özellikle birkaç tane meyvesini yiyenleri zehirler, 10 – 15 tane yenmesi durumunda ise öldürecek kadar zehirlenmeye yol açabilir.

Roma dönemi yıllarında Romalı kadınlar, bu bitkinin meyvelerinden elde ettikleri öz suyunu, kirpiklerine far olarak sürmesinden dolayı ismine güzelavratotu denmiştir.

Güzelavratotu Faydaları:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

guzelavratotu bitkisi ve meyveleri

Eczacılıkta ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Bazı bölgelerde ilaç yapımında kullanılmak üzere tarımsal yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Çok zehirli olduğundan laboratuvar ortamında işlenerek ilaçlara dönüştürülmektedir. Güzelavratotu ile başta astım olmak üzere, mide, bağırsak, sinir, kalp, parkinson hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen ilaçlar yapılmaktadır.

Güzelavratotu Zararları:
Çok zehirli bir ottur. Yaprakları veya meyveleri ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Yenmesi durumunda başağrısı, kalp çarpıntısı, mide krampları, kusma, halüsinasyon görme, şuur kaybı, baygınlık, şok gibi belirtiler vererek ölüme sebep olabilir. Yenmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine gidilmelidir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.