Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Boy Abdestinin Alınışı

Gusül yıkanma demektir. Dini anlamda ise gusül; Bütün bedenin yıkanmasıdır. Bu temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali, meninin (sperm) atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

Gusül Abdestini Gerektiren Haller:
Cünüplük: Cinsel ilişki, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması durumunda cünüp olunur.

Hayız ve Nifas (Adet Kanaması – Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül abdesti farz olur.

Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf’a göre gusül gerekmez.

Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf’a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gelen akıntının meni olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şüpheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir.

Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın meni olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, meninin çıkmasına sebeb olur.

Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed’e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

Gusül Nasıl Yapılır:
Gusletmek isteyen bir kimse önce tuvalete gider ihtiyaçlarını giderir. Sonra banyoda edep yerlerini iyice temizler. Ardından besmele okur ve “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye veya niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya” diye niyet eder. Sonra elleri üç defa yıkayıp, sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise gargara yapılmaz sadece ağıza su alınıp tükürülür. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler, sümkürülür. Sonra vücudun tamamı iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde güzelce yıkanır. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun ulaşması için suyla kıl dipleri iyice ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti (boy abdesti) bitmiş olur.

Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. (Oruç tutuluyorsa gargara yapılmaz)
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

Gusül abdesti hangi durumlarda bozulur?

2 comments to Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Boy Abdestinin Alınışı

  • qwertylştl

    Allah sizden razı olsun hiç bir yerde bulamamıştım sadece burada bulabildim sağ olasınız.

  • murat

    boy abdestinin alınışı yok

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.