GSS Genel Sağlık Sigortası 2011’e Uzayacak

Sürekli ertelenen Genel Sağlık Sigortası (GSS) 2010 yılında uygulamaya geçecekti fakat yine ertelenerek 2011 yılı sonuna atıldı. Bakan Dinçer 2012 yılına kadar da ertelenebileceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Ekim ayında yürürlüğe girmesi planlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasını, süre yetişmediği için 2011 yılı sonuna kadar uzatacaklarını bildirdi.

Bakan Dinçer, 1 Ekimde başlayacak ve 31 Ekimde müracaatların biteceği uygulamayla ilgili sürenin kısa olması sorununun farkında olduklarını belirtti ve sürenin 2011 yılı sonuna kadar uzatılacağını bildirdi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bakan Dinçer; ”Bu sürecin ve sürenin bizim için yeterli olmadığını fark edince kanun taslağı hazırlığını yaptık, ekim ayında meclis açıldıktan sonra bunu gündeme getiririz ve bunu 2012 yılına kadar ertelemeyi düşünüyoruz.

Esas konu şu, tüm Türkiye’de herkesi biz Genel Sağlık Sigortası kapsamına almak istiyoruz. 72 milyon vatandaşımız Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Herkes için Genel Sağlık Sigortası anlamında bir dosya olacak. Bu dosyalar hazırlanacak ve herkese gelir durumuna göre Genel Sağlık Sigorta zorunluluğu gelecek. Bunun için bir hukuki düzenleme yapılmıştı. Bununla ilgili insanların müracaatı gerekiyordu. Süre yetişmediği için, bu süreyi 2011 yılı sonuna kadar uzatacağız.”

Bakan Dinçer, GSS kapsamında gelir tespitinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmadığını da ifade ederek, ”Gelir tespitini Kaymakamlıklarımız ve Valiliklerimiz yapıyor. Bu uygulamayı da 1-2 yıldır bu şekilde yürütüyoruz” diye konuştu.

Bakan Dinçer’in, Sırbistan ziyareti kapsamında, Sancak bölgesinde Novipazar ziyaretinin ardından Boşnakların yoğun yaşadığı Tutin kenti ile Leskova kasabasına gitmesi buradaki Boşnak nüfusu sevindirdi.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.