Göz Kızarması Nedenleri Nelerdir?

Beş duyu organımızın ön önemli organı kuşkusuz ki görmemizi sağlayan gözlerimizdir. Göz sağlığında meydana gelen sorunlar, görme kalitesini azaltabilir, hatta tamamen görme kaybının oluşmasına neden olabilir. Göz sağlının bozulmasına iç hastalıklar veya dış etkenler neden olabilir. Gözler dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır ve kendi sağlığını korumaya çalışır. Dış ortamdan gelen tozları tutan kirpikler, güneş ışınlarının göze ulaşmasını engelleyen kaşlar, göz yüzeyine ulaşan enfeksiyonları temizleyen gözyaşı sıvısı ve göz kapağı gözü dış etkenlere karşı korur. Ancak bu korumalar çeşitli sebeplerle yetersiz kaldığında göz kızarması, göz kuruluğu, katarakt gibi göz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Göz Kızarması Kızarıklığı

Göz Kızarması Nedenleri
Göze kızarmasının asıl nedeni genellikle gözün enfeksiyon kapmasından kaynaklanır. Aşağıdaki nedenlerin çoğu da bununla ilgilidir. Diğer nedenler de göz alerjisi ve gözlük ihtiyacının oluşmaya başlamasıdır.

1. Göze mikrop bulaşması göz kızarmasının en yaygın sebebidir. Ellerin sık sık göze ve göz çevresine temas etmesi nedeniyle göz enfeksiyonu gelişebilir ve gözde kızarıklık, yanma, batma hissine neden olabilir. Özellikle bilgisayar klavyesinden ele bulaşan mikroplar bu tür enfeksiyonlara sıklıkla neden olmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

2. Uzun süre boyunca bilgisayar, cep telefonu, tablet başında vakit geçirmek ve kitap okumak göz kızarıklığına neden olur. Göz kırpma süresini uzatan bu faaliyetler gözyaşının gözde yetersiz kalmasına sebep olur. Göz kuruluğu olduğunda göz kolayca enfeksiyon kapar ve göz kızarması görülür.

3. Göz kuruluğu göz kızarmasına neden olur. Çeşitli nedenlerle ve yaş ilerledikçe göz yaşı üretiminde azalma görülür. Yeterli şekilde ıslanamayan göz enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelir. Kolayca enfeksiyon kaparak sık sık kızarır.

4. Bol güneşli, aşırı sıcak veya rüzgarlı havalar göz kızarmasına neden olur. Aşırı sıcak havalarda göz yüzeyini kaplayan sıvı hızla buharlaşarak göz kuruluğuna sebep olur. Rüzgarla birlikte gelen tozlar göze ulaşır ve kolayca enfeksiyona neden olarak gözde kanlanma veya kızarıklığa neden olur.

5. Alerji çeşitli göz hastalıklarına neden olur. Gözde oluşan alerjik reaksiyonlar kan damarlarının genişleterek kızarıklığa neden olabilir. Göz alerjisine polenler, toz, küf, güneş ışınları ve çeşitli faktörler sebep olabilir.

6. Işık yoğunluğu göz kızarmasına neden olur. Çok parlak ışık kullanmak veya çok düşük ışık kullanmak göz yorgunluğuna neden olur ve gözlerde kızarıklığa sebep olur. Özellikle karanlıkta TV izlemek, bilgisayar kullanmak göz yorgunluğuna sebebiyet verir. Gözler için uygun ışık şiddeti, gündüz aydınlık bir evin aldığı ışık şiddeti civarında olmalıdır.

7. Gözlük kullanma ihtiyacının doğması göz kızarıklığına neden olur. Bir gözün 0,25 diğer gözün, 0,75 olması gibi durumlarda oluşan farklar baş ağrısı, gözlerde ağrı, yanma ve kızarıklığa neden olur.

8. A vitamini eksikliği göz kızarmasına neden olur. Gözler sağlıklı kalabilmek için A vitaminine ihtiyaç duyar, A vitamininin eksikliğinde gözde kızarma, batma, yanma gibi etkiler görülür. Aşırı eksikliğinde ise göz üzerindeki sertlik azalır ve ciddi görme sorunlarına yol açar. A vitamini içeren besinler ve günlük alınması gereken dozlar için bu sayfamıza bakabilirsiniz. A vitamini

Dikkat: Göz kızarıklığı 2-3 günden fazla sürüyorsa, ağrı, kaşıntı, batma veya yanma gibi şikayetler oluşuyorsa derhal bir göz hekimine muayene olunmalıdır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.