Ginkgo Biloba Faydaları

Ginkgo Biloba Nedir?
Ginkgo biloba yada (mabet ağacı) dünyanın en uzun süre hayatta kalabilen ağaç türlerinden biridir. Çin’de yaşayan bazı ginkgo bilobaların 2500 yaşından fazla olduğu tahmin ediliyor. Bilim insanları, ginkgo bilob türü ağaçlarının 150 milyon yıl öncesinden günümüze kadar geldiği görüşündedirler. Ginkgo Biloba ağacı Çin, Japonya, Kore, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmektedir.

Ginkgo biloba ağacı geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Her derde deva olduğunu inanılan bitkinin özellikle depresyon, baş ağrısı, işitme sorunları, demans, anksiyete, şizofreni ve daha pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Avrupa’nın bu bitkiyle tanışması 1700’lü yıllarda, Çinli hekimlerin getirip kullanmasıyla başlamıştır. Günümüzde dünyanın bir çok yerinde bu bitkinin yaprakları, tablet hapları, yağı ve çayı bitkisel tedavi için kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba Faydaları:

Ginkgo bilola içindeki etken maddeler (ginkgolid, bilobalid ve flavonoid) vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak organlara daha fazla oksijen ve besin taşınmasını sağlar. Bu etkisiyle vücudun daha sağlıklı ve zinde olmasını sağlar. Organların tam fonksiyonlarıyla çalışmasına teşvik ederek daha uzun ve sağlıklı bir ömür için yardımcı olur. Beyne sağladığı fazladan kan akışıyla hafıza problemlerini giderir, zihinsel konsantrasyonu artırır. Kulak sağlığı sorunlarının azalmasına yardımcıdır, özellikle kulak çınlamasında oldukça etkilidir. Alerjik reaksiyonlar, romatizma ve astım için faydalıdır.

Beyne faydaları:
Beyne giden kan ve besin miktarını artırır. Demans ve alzheimer gibi beyin hastalıklarında etkilidir. Damarları tıkanmasına neden olan plakların açılmasına yardımcı olur. Zihinsel konsantrasyonu artırır, unutkanlığı giderir.

Kulaklara faydası:
İç kulak mekanizmasında meydana gelen aksaklıkların tedavisinde etkilidir. Özellikle kulak çınlaması ve baş dönmesi (vertigo) tedavisinde faydalıdır.

Psikolojik faydaları:
Ruhsal bunalım, depresyon, stres, anksiyete ve şizofreni gibi sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır.

El ve ayak parmaklarına faydaları:
Oksijen yetersizliği nedeniyle el ve ayak parmaklarından, tırnaklarında oluşan mavimsi ve morumsu görüntünün tedavisinde etkilidir.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları:
Kan akış hızının artmasıyla damar sertliğine neden olan plakların temizlenmesine ve kolesterolün düşmesini yardımcı olur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Gözlere faydaları:
Normal göz tansiyonun (glokomun) düşmesinde ve gaz sağlığının korunmasında faydalı olduğu düşünülmektedir.

Cilde ve saça faydaları:
Cildin daha fazla oksijen ve besin almasını sağlayarak cilt sağlığını artırır. Erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Saçların daha fazla beslenmesini sağlayarak saçın kalın ve sağlıklı görünmesini sağlar, saçların dökülmesini azaltır.

Solunum sistemine faydaları:
Çinli ve Japon doktorlar astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında faydalı olduğunu düşünmektedirler, ancak bu konu üzerinde bir araştırma yapılmamıştır.

Ginkgo Biloba 2

Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba Zararları – Yan Etkileri:
Bu bitkiye aşırı tüketmek mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp ritminde bozulma, alerjik reaksiyonlar ve kabızlık gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Beyin kanaması, göz içinde kanama, iç veya dış kanama sorunu olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Dikkat: Ginkgo biloba ağacının taze tohumları çok tehlikelidir. Taze tohum tüketimi komaya ve ölüme sebebiyet verebilir. Uzmanların belirttiği şekilde ve dozda tüketilmesi gerekir. Doktorunuza danışmadan bu tür bitkileri kullanmamanız önerilir.

Ginkgo Biloba bitkisinin yaprakları, meyvesi, kabukları, gövdesi ve köklerinden elde edilen ürünler kullanılır. Piyasada yağı, tohumları, yaprakları, çayı, tableti ve yağı satılmaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.