Geri Dönüşüm Nedir? Geri Kazanım Faydaları Nelerdir?

Geri Dönüşüm Kutusu İşareti

Geri Dönüşüm Nedir?

Kullanım sonrasında faydasını kaybetmiş plastik, cam, kağıt ve metal gibi çeşitli atıklar toplama, kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlerden geçirilerek tekrardan hammaddeye dönüştürülmesi ve fabrikalarda işlenerek tüketim malzemesi haline gelmesi sürecinin tamamına “geri dönüşüm” denilmektedir.

Geri Dönüşüm İşlemleri Nasıl Yapılır?

Faydasını kaybetmiş atıklar, geri dönüşüm kutularından, sokaklardan ve çöplüklerden toplanır. Geri dönüşüm toplama tesislerine getirilen cisimler kağıt, cam, plastik ve metal olarak ayrıştırılırlar. Daha sonra kağıtlar karton kağıt, beyaz kağıt, gazete kağıdı, kuşe kağıdı olarak da kendi aralarında ayrılırlar. Diğer atıklarda aynı şekilde kendi aralarında ayrıştırılarak toplama merkezinden, ilgili geri dönüşüm merkezlerine gönderilirler. Burada kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlerden geçirilerek fabrikaların kullanabileceği türlerde hammaddeye dönüştürülürler.

Çoğu atık tüketim maddesi çöp olarak düşünülsede gerçekte çöp değillerdir. Tüm kağıtlar, tüm metaller, tüm camlar ve çoğu plastik malzeme geri dönüştürülebilmektedir. Tüketim mallarında genellikle tekrardan geri dönüştürülebileceğini gösteren uluslararası bir logo bulunur; bu logo atıkların çöp kutularına değilde geri dönüşüm kutularına atılması gerektiğini gösteren bir uyarıdır.

Geri Dönüşümün Faydaları

Çevresel Faydaları

Şehirlerde oluşan çöp dağları kötü görüntü ve kötü kokulara sebep olmaktadır. Aynı zamanda şehirlerin kirlilik düzeylerini artırmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde çöp dağları küçülür, kötü kokular yok olur, hava temizlenir ve hastalıklar azalır.  Çevre daha temiz gözükür. Ayrıca toprak, akarsu, göl ve denizler de daha temiz olur.

Tarımsal Faydaları

Çöplüklerdeki gıda artıkları, çeşitli işlemlerden geçirilerek gübre haline dönüştürüldükten sonra, tarımsal arazilerde organik gübre olarak kullanılabilir. Bu sayede daha sağlıklı ve daha lezzetli sebze ve meyveler yetiştirilebilir.

Sınırlı Kaynaklara Faydaları

Ülke içerisinde üretimi az olan veya başka ülkelerden ithal edilen çeşitli maddelerin, geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek tekrardan hammaddeye dönüştürülebilir. Bu sayede sınırlı olan kaynaklar uzun yıllar bitmeden, ülkeye yarar sağlamaya devam edebilmektedir.

Ekonomik Faydaları

Kullanılamaz hale gelen, faydasını yitirmiş çöp atıklar geri dönüştürülerek tekrardan ekonomiye kazandırılır. Bu sayede çöpler azalır, hammadde çoğalır, üretim maliyetleri azalarak ekonomik olarak fayda sağlar.

İş Gücüne Faydaları:

Geri dönüşüm atıklarının toplanması, geri dönüşüm merkezlerine taşınması, fabrikada çalışanlar tarafından geri dönüştürülmesi ve çıkan hammedenin fabrikalara teslim edilmesi sürecinde çok sayıda personele ihtiyaç duyulması, işsizlik oranın yüksek olduğu ülkelerde işsizlik oranının azalması açısından yarar sağlamaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Geri Dönüşüm Kutusu İşareti

Geri dönüştürülebilen ürünlerde kullanılan logo.

Geri Dönüşük Kutusu

Geri Dönüşük Kutusu Örnek

Geri Dönüşüm Tesisi ve Toplama Kamyonu

Geri Dönüşüm Tesisi

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Pet Şişe Geri Dönüşüm Tesisi Videosu:

1 comment to Geri Dönüşüm Nedir? Geri Kazanım Faydaları Nelerdir?

  • ceyda

    Geri dönüşümle ilgili ödevimi buradan yapıyorum. 100 almazsam sorarım size :)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.