Gelişmiş ve Az Gelişmiş Ülkelerin Sağlık Göstergeleri

Aşağıdaki göstergede; Afrika’da yeni doğan bebeklerin ölüm oranları gösterilmektedir. Az gelişmiş ülkelerin en başında gelen Afrika’da bebek ölüm oranları aşırı derecede yüksektir. 1960’da yeni doğan her 1000 bebekten 153’ü, doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra yaşamını yitirmekteydi. 2007’de ise yeni hastanelerin kurulması ve artan yardımlarla biraz gelişmiş ve her 1000 bebekten 82’sinin yaşamını yitirdiği tablo ortaya çıkmıştır.
Az gelişmiş ülkelerin bebek ölümleri

Aşağıdaki dünya haritasında; dünya genelinde doğum yapan annelerin ölüm oranları verilmiştir. Özellikle az gelişmiş ülkelerin çoğunlukta olduğu Afrika kıtasındaki anne ölümlerinin çok fazla olduğu göze çarpmaktadır. Bu verilere göre Afrika kıtasında doğum yapan her 100.000 anneden 500 ile 999 kişinin öldüğü görülmektedir. Bu ölüm oranlarına bakarak, anne ölümlerinin kabul edilemeyecek kadar yüksek seviyede kaldığı söyleyebiliriz.
Gelişmiş az gelişmiş ülkelerde anne ölümleri

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Aşağıdaki dünya haritasında; ülkelere göre obezite oranları verilmiştir. Gelişmiş ülkelerin en başında gelen Amerika’da her 100 kişinin 30 fazlasının obeziteli olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde gelişmiş ülkeleri içeren Avrupa’da da %30 civarında obezite oranı göze çarpmaktadır. Az gelişmiş Afrika ülkelerinde ise bu oran %10’un altında görünmektedir. Gelişmiş ülkelerde insan yaşamını kolaylaştıran araçların çok fazla bulunması, hazır gıdaların fazla tüketilmesi obezitenin artışına neden olmuştur.
Ülkelerde obezite oranları

Aşağıdaki dünya haritasında; ülkelere göre AIDS’li hasta oranları verilmiştir. Bu haritaya göre az gelişmiş ülkelerde AIDS’e yakalanma oranın çok fazla, gelişmiş ülkelerde ise daha az olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelişmişliğin az, fakirliğin yüksek olduğu Afrika ülkelerinde %30’un üzerinde bir hastalık oranı olduğu göze çarpmaktadır.
Az gelişmiş ülkelerin AIDS HIV

Gelişmişlik yalnızca teknolojik gelişmeyle değil, ekonomik ve eğitim seviyesiyle birlikte değerlendirilir.

1 comment to Gelişmiş ve Az Gelişmiş Ülkelerin Sağlık Göstergeleri

  • feride

    Aradığım şeyler işime çok yaradı teşekkür ederim :)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.