Gece Körlüğü Tavuk Karası Nedir?

Loş ışıkta görme yetisinin, anormal biçimde azalmasına tıp dilinde gece körlüğü denir. Halk arasındaki adı da “Tavuk Karası” olarak bilinir. A vitamini loş ışığa duyarlı göz hücrelerinde önemli bir rol oynadığı için, gece körlüğü A vitamini eksikliğinin erken bir belirtisi olabilir; aynı zamanda çeşitli göz bozukluklarının da belirtileri arasında yer alır. Çoğunlukla, ağtabakanın süregen ve ilerleyici iltihabının (retinitis pigmentosa) en erken belirtisidir. “Doğuştan dural gece körlüğü” adı verilen biçimi, kalıtımsaldır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Gece körlüğünün tedavisi, temeldeki bozukluğun tedavisine dayanır. Vitamin eksikliği durumunda, vitamin tabletleri kullanılması ya da karotenenoit adı verilen pigmentler bakımından zengin bir beslenme rejimi uygulanması, karaciğer karotenoitleri A vitaminine dönüştürdüğü için, gece görmeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.