Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Midenin iç yüzeyini kaplayan mukozanın iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlığa gastrit denir.

Gastrit Neden Oluşur?

Başta sigara, alkol, asitli içeceklerin tüketimi; çeşitli bakteri, virüsler, alerjik reaksiyonlar, yutulan kimyasal maddeler, yutulan çivi, taş, vb. maddeler gastrite neden olabilmektedir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki gastrit belirtilerinin bir kaçı veya tamamı görülebilir.

  • Yemekten hemen sonra midede rahatsızlık belirtileri
  • Ekşime hissi
  • Midede yanma hissi
  • Midede ağrı veya kramplar
  • Bulantı ve kusma
  • İştah kaybı

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Gastritin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basit bir gastrit rahatsızlığında gastrite neden olabilecek maddenin alımının durmasıyla 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. 1-2 gün içerisinde geçmeyen rahatsızlık belirtileri, mide ya da onikiparmak ülseri, demir eksikliğine bağlı kansızlık, mide kanseri veya çeşitli mide rahatsızlıklarının belirtileri olabilir. 1-2 gün içerisinde geçmeyen rahatsızlıklarda doktora gidilmesi gerekebilir. Yaşlı kişilerdeki gastrit belirtileri mide mukozasının yozlaşması sonucu olmaktadır ve zaman zaman süreğen biçimde devam etmektedir.

Tıbbi olarak gastrit tedavisi, gastrite sebebiyet veren sorunun bulunmasıyla yapılır. Tedavide genellikle antibiyotikler ve mide asidi azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.