Galileo Galilei Kimdir? Kısaca Hayatı Çalışmaları

Galileo Galilei Kimdir Hayatı

Tam adı: Galileo Galilei
Doğum yeri: Pisa / İtalya
Doğum tarihi: 15 Şubat 1564
Ölüm tarihi: 8 Ocak 1642 (77 yaşında)
Mesleği: Matematikçi, fizikçi, astronom, felsefeci, öğretmen, yazar, ressam, mucit

15 Şubat 1564’de İtalya’nın Pisa kentinde doğdu. Babası o dönemin tanınmış müzisyenlerinden biriydi. Soylu bir aileydiler fakat zengin değillerdi. 1570’de Pisa’dan Floransa’ya taşındılar. 1574’de ilk öğrenim hayatına başladı. 1583’de babasının isteği üzerine Pisa Üniversitesi’nin tıp bölümüne kayıt oldu. Ancak onun gönlü matematik bölümündeydi. Bir süre sonra tıp bölümünü bırakarak matematik okumaya başladı. Maddi imkanları kötüleşince okulu bırakmak zorunda kaldı. Bir süre iş bulup çalıştı bir yandan da kitaplardan matematik ve fizik çalışmayı sürdürdü. Matematik ve fizik alanında yaptığı çalışmalar onun üniversiteyi geri dönmesini sağladı. 1592’de profesör unvanı alarak ders vermeye başladı.

O dönemde yaygın olan dinsel bazlı Aristoteles düşüncesine karşı görüşte olması, kilisenin ve bazı kesimlerin tepkisine neden oldu. O dönemde evrenin merkezinin dünya olduğuna ve güneşin, ayın, yıldızların da dünyanın etrafında döndüğüne inanılıyordu. Ancak bunun daha üzerine giden Galilei, yaptığı deneylerle bu inanışın gerçek olmadığı ortaya koydu. Bunu kitap halinde yayınladıktan sonra başta kilise ve rakipleri şiddetle karşı çıktı ve mahkemede yargılanmasını sağladı. Mahkeme kitapları engelledi ve düşüncesinden vazgeçmesini isteyerek serbest bıraktı. Uzunca bir süre çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Yakın bir arkadaşının Papa seçilmesine güvenerek çalışmalarına tekrar başladı ve kitap olarak yayınladı. Ancak yine mahkemede yargılanarak ömür boyu mahkum edildi. Ev hapsi cezası alarak sürekli gözlem altında tutuldu. 70 yaşında hapis hayatına başlayan Galilei bir süre sonra kör oldu ve 7 yıl sonra 1642’de hayatını kaybetti.

Hayatı boyunca birçok alanda çalışmalar, keşifler, icatlar yaptı. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Galilei Galileo’nun Çalışmaları:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

* Pisa Kilisesinde büyük avizelerin rüzgarda sallanışlarını gözlemledikten sonra, sallanış ne kadar şiddetli olursa olsun sallanma süresinin aynı olduğu fark etti. Bu keşfi ile yapılan sarkaçlarla zamanın hesaplanabileceğini göstermiş oldu. Eskiden yapılan sarkaçlı saatlerde bu mantıkla çalışırdı. Ayrıca yaptığı bu sarkaç sistemiyle dünyanın kendi etrafında döndüğü de kanıtlandı.

Galileo Galilei Teleskop İcadı

* Farklı ağırlıklara sahip cisimlerin bilinenin aksine aynı sürede yere düştüğünü kanıtladı. Pisa Kulesi’ne çıkarak farklı ağırlıklara sahip iki cismi aynı anda bıraktı ve iki cisim yere aynı anda düştü. Örnek; küçük bir elma ile büyük bir karpuz yüksek bir yerden aynı anda bırakıldığında aynı anda yere çarpıyordu.

* 1592’de emme-basma özelliği ile çalışan su ve hava pompaları icat etti.

* Büyük ve kullanışsız pusulalar üzerinde çalışma yaptı ve daha kullanışlı, küçük boyutlu pusulalar yaptı.

* 1609’da arkadaşından gelen mektupla, Hollanda’da bir gözlükçünün dürbün gibi kullanılan bir teleskop icat ettiği haberini aldı. Arkadaşının yaptığı çizimlerden fikir edinip, daha çok büyütme özelliği olan bir teleskop yaptı. İlk yaptığı teleskop 20 kat, sonraki yaptığı teleskop ise 30 kat büyütme özelliğine sahipti. Teleskobunu gece aya doğru tuttuğunda ayın yüzeyinin sanıldığı gibi düz olmadığı, dağlar ve kreterlerle kaplı olduğunu keşfetti. Dünya’nın güneş etrafında döndüğünü, Samanyolu Galaksisi’nin milyarlarca yıldızdan oluştuğunu, jüpiter’in dört uydusunu olduğunu, Satürn’ün üç parça olduğunu, Venüs’ün güneş etrafında döndüğünü gözlemledi.

* 1632’de Dialogo Sopra i Due Massimi Sistemi Del Mondo, Ptolomaico e Copernico (İki Büyük Dünya Sistemi olan Ptolemaios ve Kopernik Sistemleri Üstüne Konuşmalar) adlı kitabını yayınlamıştır.

* 1638’de Discorsi e Dimostrazioni Matematiche İntorno a Due Nuove Scienze Attenenti Alla Meccanica (Mekanikle İlgili İki Yeni Bilim Üstüne Matematik Konuşmalar ve Kanıtlar) adlı kitabını yayınlamıştır.

Galileo Galilei Kimdir? Kısaca Anlatan Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.