Galata Kulesi Ve Tarihçesi

Galata Kulesi Maketi 2

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde bulunan kuledir. Galata, İstanbul’un en eski semtlerinden biridir, yapıldıktan çok sonrada bu semtin adını almıştır. Kulenin çevresini saran surlar içerisinde kalan yerlere de Kuledibi denmektedir, fakat günümüzde surlar tamamen yıkılmış ve sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Galata Kulesi’nin yüksekliği 66,90 metre, çapı 16,45 metre, duvar kalınlığı da 3,75 metredir ve 12 katı bulunmaktadır.

Galata Kulesi Tarihçesi:

Kule ilk olarak 507 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa edildi. Fener kulesi olarak tamamen ahşaptan yapılan kule yüzlerce yıl hizmet verdikten sonra eskiyerek yok oldu. Bizans İmparatorluğu’nun himayesi altındaki Cenevizliler 14. yüzyılda, Galata semtinin çevresini 2 metre kalınlığında ve 3 kilometre uzunluğunda surlarla çevirdiler. 1348 yılında eski fener kulesinin yerine yığma taştan gözetleme kulesi inşa ettiler. Sur içine yaptıkları kuleden İstanbul’un büyük bir kısmını ve boğaz rahatlıkla görülebildiğinden düşmanlara karşı stratejik bir üstünlük sağladılar. O tarihte Cenevizliler kulenin adını İsa Kulesi koymuşlardı, Bizanslılar ise Büyük Burç olarak adlandırmaktaydı.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle bölgenin tamamı Osmanlıların eline geçti. Osmanlılar da kuleyi bir süre boyunca gözetleme amaçlı ve hapishane olarak kullandılar. 1509 yılındaki İstanbul depreminde 13. metreden sonrası tamamen yıkılınca yeniden yapıldı ve düşman gözetleme kulesi olarak kullanılmaya devam etti. 1700’lü yıllarda artan yangın vakalarından sonra yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlandı. 1794 yılında çıkan yangında Galata Kulesi’nin üst katları ve kubbesi tamamen yandı. Yangından hemen sonra II. Selim’in talimatıyla onarıldı; yanan kubbenin yerine külah biçimli kubbe yerleştirildi; ayrıca üst kısmına 1,5 metre genişliğinde cumba şeklinde 360 derecelik balkon eklendi. 1831 yılında çıkan yangında çatı katı ve kubbesi tamamen yanan kule, II. Mahmud’un talimatıyla onarıldı. Bu onarımda Galata Kulesi’nin en üst kısmına pencereli iki kat eklendi, tepesindeki külah biçimindeki kubbesi de yenisiyle değiştirildi ve seyir terası eklendi. 1875 yılında çıkan şiddetli fırtına nedeniyle kubbesi uçan kule tekrar onarım gördü.

1964 yılına kadar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılan kule, 1967’de onarım yapılarak bugünkü bildiğimiz görünümüne kavuştu. Onarımda tahta merdivenleri beton merdivenlerle değiştirildi; ayrıca üst katlara rahat çıkabilmek için iki asansör yapılmıştır.

Galata Kulesi günümüzde, içerisinde restorandı bulunan turistik bir tesisi dönüştürülmüştür. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen, İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biridir.

Galata Kulesi Giriş Ücretleri 2013

Türk vadantaşları: 6.5 TL
Yabancı uyruklular: 13 TL
5 yaş üzeri çocuklar ücrete tabidir.
Özel bir şirket işlettiğinden Müze Kart geçerli değildir.

Verilen ücretler yalnızca Galata Kulesi’ne giriş ücretidir. Seyir terasına çıkarak İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz restoran bölümünde 6 TL’ye çay, 7 TL’ye Türk kahvesi, 7 TL’ye meyve suyu içebilir veya yiyecek menülerinden birini seçebilirsiniz.

Galata Kulesi Adresi

Galata Kulesi haritasına ve adresine, bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Google Haritalar – Galata Kulesi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Resimleri:

Galata Kulesi - Galata Tower

Galata Kulesi Resmi

Galata Kulesi Maketleri

Galata Kulesi Maketi

Galata Kulesi Maketi 2

Aşağıdaki resim, yukarıdaki resmin bilgisayar ortamında karakalem çalışmasına dönüştürülmüş halidir. Galata Kulesi’nin karakalem çizimlerini yapmak isteyenlerin çizimini kolaylaştırmak amaçlı hazırlanmıştır.

Galata Kulesi Karakalem Çizim

Galata Kulesi TRT Okul Belgeseli

3 comments to Galata Kulesi Ve Tarihçesi

  • gülseven

    Çok güzel teşekkürler.

  • taner

    Yıllardan beri görürüm hiç gidip bakasım yoktu şimdi tesadüf eseri görünce merak ettim bakayım dedim aslında gidilebilecek çok güzel bir yer olduğunu anladım. Bir aksilik olmazsa yarınki tatilimi kız arkadaşımla birlikte galata kulesi manzarasını izleyerek geçiricez. Ayrıca çay kahve vs. fiyatlar çok şaşırtıcı derecede ucuzmuş. Bugün en dandik yerde 1 fincan çay içten 3-5 liradan aşağı değil. Bir aksilik olmazsa yarınki deneyimlerimi yazabilirim. Hayırlı akşamlar.

  • ceyhun

    Bir aksilik olmazsa bugün öğle saatlerinde kız arkadaşımla birlikte orada olucam. Tarihi önemini hesaplarsak giriş ücretleri bedava. Sıradan bir yerde çay kahve içmekle karşılaştırırsak da çay, kahve bedava.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.