Füg Nedir?

Bach, füg tekniğini kullanan bir müzisyendi.

Bach, füg tekniğini kullanan bir müzisyendi.

Çalgı ya da vokal müzikte kontrpuan tekniğiyle yazılmış besteleme tekniğine “Füg” denir. Fransızca fugue kelimesinden, Türkçeye füg olarak dönüştürülmüştür.

14, 15, 16. yüzyıllarda yalın kanonlar anlamın gelen füg, 1650’lerden sonra tonal üslubun olanaklarından daha çok yararlanmasıyla kanondan ayrılmıştır. Hem çalgı müziği hem de vokal müzikte yeri olan bu tür, en parlak çağını Bach döneminde yaşamıştır. Ama Bach’ın ölümünden sonra, Beethoven‘ın öz ve anlatım yönünden yenilemesi, Bartok ve Stravinskiy‘in bir deneme alanı olmaktan çıkarmaya çalışmaları, fügün 20. yüzyılda yalın bir okul çalışması olarak kalmasına engel olamamıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bach’ın düzenlediği biçimiyle füg, genellikle üç ya da dört sesli yazılır, sunuş, gelişme ve stretto olarak üç ayrı bölümden oluşur. Bazı fügler de iki yada üç temalı olabilir.

Füg Sözlüm Anlamı:
Çok sesli müzikte üretici bir konunun birbirine benzer biçimde yenilenmesinden oluşan bir beste türü.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

FÜG ÖRNEKLERİ – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.