Frenk Üzümü Nedir? Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Frenk Üzümü Nedir?

Frenk üzümü, taşkırangiller familyasından, Türkiye’nin her bölgesinde yetişen, üzümü andıran meyveleri bulunan bir bitki türüdür.

Frenk üzümü Türkiye’nin çok nemli ve çok kurak olmayan her yerinde yetişebilen bodur bir çalı türüdür. Boyu genellikle 100-200 cm kadar olur. Bazı yerlerdeki frenk üzümü bitkisi kışın yapraklarını dökerken, bazı yerlerde yetişenleri ise kışı yapraklarını dökmeden geçirirler. Kökleri saçaklı şekilde olup fazla derine inmezler. Çalının dalları zayıftır ve her yıl dip kısmından yeri sürgünler verir. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Meyve taneleri saran kabuk yarı saydam olduğundan dikkatli bakıldığında içerisindeki çekirdekleri görülebilir. Meyveleri mayhoş ve tatlıdır.

Frenk Üzümü Çeşitleri:

 • Küçük kırmızı frenk üzümü
 • Büyük kırmızı frenk üzümü
 • Siyah frenk üzümü
 • Sarı frenk üzümü

Yetiştiriciliği en çok tercih edilen ve insanlar arasında en çok kullanılanı, büyük kırmızı frenk üzümüdür. Meyveleri büyük ve sulu olduğu için mutfakta daha verimlidir.

Frenk Üzümü Kullanım Alanları:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
 • Şurup (şerbet) yapılır
 • Reçel yapılır
 • Marmelat yapılır
 • Süs bitkisi olarak yetiştirilir

Frenk Üzümü Yetiştiriciliği:

Frenk üzümü aşırı kurak veya aşırı nemli bölgeler haricinde hemen hemen her yerde yetişir. Yetiştiriciliği, köklerinden alınan sürgünlerle yapılabileceği gibi, meyvelerindeki çekirdeklerinin saksılara dikilmesiyle de yetiştirilebilmektedir. Bitki bahar başlangıcında erkenden uyandığı için fidan dikim zamanı olarak Ekim-Kasım-Aralık en uygun zamanlardır. Dikilecek frenk üzümlerinin 1 metre aralıklarla dikilmesi uygundur. Frenk üzümünün her yıl budanması gerekir, budama yapılmazsa verimi düşecektir. Budama yapmak basittir; kalın ve yaşlı dalları budanması yeterlidir. Köklerinden çıkan yeni sürgünlerden biçimsiz olanlar kesilerek atılır, ortada kalan iyi sürgünler ise ileride meyve verecek sürgünlerdir. Kökleri toprağın 20-30 santim kadar altında olduğundan kurak mevsimlerden etkilenirler. Kurak mevsimlerde iki gün de bir sulanması gerekebilir. Meyveleri iyice olgunlaştığında toplanması gerekir.

Frenk üzümünün bilinirliğinin artmasıyla birlikte, dikimi de artmıştır. Çoğu şehir fidanlığında ve internette fidanları satılmaktadır. Ayrıca çekirdek tohumlarının doğrudan toprağa ekilmesiyle de fidan yetiştirilebilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Frenk Üzümü Video:

1 comment to Frenk Üzümü Nedir? Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 • SÜLEYMAN

  Annem Parkinson hastası olduğu için tavsiye ediliyor. Nereden ve nasıl temin edebilirim? Yardımcı olur musunuz?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.