Ford Kızdırma Bujileri Değişimi ve Servis Ücreti

Merhaba arkadaşlar. Ford marka aracımla yaşadığım bir sorunu sizlere de faydası olabileceği gerekçesiyle paylaşma gereği duydum.

ford-ariza-kirmizi-unlem-isareti

Dün Ford Focus 1.6 TDİ Dizel aracımla yolda giderken göstergedeki sarı ünlem işareti uyarısı vermeye başladı. Bu uyarıyı 5 ay kadar önce yine vermişti arabayı sağa çekip kontağı kapattım ve tekrar çalıştırdığımda uyarı ışığı sönmüş ve arıza belirtisi yok olmuştu. Hemen sağa çekip kontağı kapattım, biraz bekledim ve aracı çalıştırdım ışık yanmaya devam ediyordu. Bu işlemi bir kaç denedim ama ışık bir türlü sönmedi.

Bu ışık yandığında arabanın çekişi düşüyor, araba gaz yemiyor, ışık söndüğünde ise çekişi tekrar eski haline geliyordu.

Ertesi gün Ford’un yetkili servisine götürdüm. Bilgisayara bağladılar ve kızdırma bujilerinin arıza verdiği söylediler. Yapılması gereken işlem kızdırma (ısıtma) bujilerinin değişmesi gerektiğini söyledir. Tamam dedim ve fiyatı sordum işçilik + 4 kızdırma bujisi için KDV dahil 275 TL rakam istediler fakat bu rakamın artabileceğini söylediler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

ford-focus-kizdirma-isitma-bujileri

Bujilerin Sökerken Kırılma İhtimali:

Bujiler motorun içinde olduğu için dışarıdan sökerken kırılma ihtimali olabiliyormuş. Bunun sebebi eskiyen bujinin vida dişlerinin yüksek sıcaklıklar nedeniyle yuvasında kaynaması ve paslanması nedeniyle zor çıkmasıymış.

Eğer kırılacak olursa aracın 3-4 gün kadar serviste kalması gerektiğini ve yapılacak işleme göre fazladan ücret çıkacağı söylendi. Bu rakam 1000 ila 2000 TL arasında tutabilirmiş.

Ustadan aldığım ek bilgilere göre, aracın motorunun soğukken sökülmesi gerekiyormuş, eğer usta iyi bir ustaysa ve sökerken acele etmezse kırılma ihtimalinin en aza indiğini söyledi.

Tamam deyip anlaştık ve 4 saat kadar sonra telefonla arayıp arabanız hazır, gelip alabilirsiniz dediler. Hemen gittim usta kırmadan hallettik dedi. Aracı kontrol ettim ışık sönmüştü ve devirli çalışıyordu.

2 comments to Ford Kızdırma Bujileri Değişimi ve Servis Ücreti

 • recepkayalar

  Hocam aynı arıza benim araçta da oldu. 5-6 ay önce kızdırma ikaz lambası yandı. Ben de durdum 10 dk sonra çalıştırdığım zaman arıza geçmişti. Aynı arız aralık ayı içinde oldu Kızdırma bujileri ikaz lambası yandı ve sönmedi. Araç 3500 dedir. Hız 80-90 km arası çekiş yok, Gaza tam basınca araç çekmiyor gaz yemiyor, sanki arkadan biri asılıyor araç gitmiyor. Bir özel tamirciye gittim aynısını bana söyledi aracımı yaptırmadım. Bujiler kırılırsa sorun büyür. Ondan çekindim. Kırmadan bujiler nasıl sökülür ve en iyi marka buji hangileri? Kızdırma bujileri bu sorunları oluşturur mu?

  • tolga

   Öncelikle geçmiş olsun sıkıntılı bir durum. Aracımdan çıkan bujiler hala yanımda. Uygun bir zamanda resmini çekip eklemeye düşünüyordum ama öncelikli işlerimden dolayı ekleme fırsatı bulamadım.

   Araçtan çıkan bujilerin üzerine şimdi baktım. Bujinin demirinde BERU GERMANY yazıyor. Yeni takılanlar yetkili servisteki orjinal Ford bujileri idi. Eskileri yeni buji kutusu içine koyup teslim etmişlerdi.

   Bujinin sökülmesi için aracın motorunun soğuk olması gerekiyormuş. Sökme işlemine başlayınca acele etmeden yavaşça söküyorlarmış. Yetkili servis aracı içeri alıyor, müşterileri içeri sokmadıklarından yapılan işlemi göremedim. Ustanın anlattıkları böyleydi.

   Öncelikle çıkan bujileri incelediğimde bu bujinin kırılmasına imkan yok diyesim geldi. Kalem kalınlığında çelikten imal edilmiş. Değişim yaptıkları gün yere koyup üzerine çekiçle vurdum kırmaya çalıştım kırılmadı sadece biraz zedelendi.

   Yetkili servise götürüp yaptırmanı tavsiye ederim.

   Diagonistik cihaza taktırıp arıza kaydını sildirmek sorunu çözebilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.