Ford Focus Gösterge Paneli Arızası — Tire İşareti

Dikkat: Bu yazı sizi 400 ‘den başlayan 3.000 TL’ye varan masraflardan kurtarabilir!

Kendi yaşadığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istedim. Böylelikle aynı veya benzer sorunları yaşayan kişilere yardımcı olabilirim.

Yaklaşık 3 ay kadar önce Ford Focus II 2 2006 model aracımla seyir halinde giderken, birden bire tüm ışıklar yandı ve gösterge tablosunda dijital ekranda —- tire işaretleri çıktı. Bu olay olduğunda araba rölantide gitmeye devam ediyor, gaz yemiyordu. Hemen sağa yanaşıp kontağı kapatıp açtım, ama sorun halen devam ediyordu. Ara ara kontağı kapatıp açmaya devam ettim ve 5 dakika kadar sonra araba tekrar çalışmaya başladı. Sonrasında birkaç gün boyunca arıza yapmadı, ama 1 hafta sonra yine aynı hatayı yapmaya başladı. Arıza sıklığı giderek artmaya başladı.

Ebay’dan 6 dolara aldığım diagonistik arıza tespit cihazına takıp arıza taraması yaptım. 1 kırmızı (önemli hata), 6 tane de az önemli hata gösterdi. Arıza kodlarını silip aracı tekrar çalıştırdım ve tekrar arıza taraması yaptırdım. Hiçbir arıza bulmadı, bu durumda onların arıza değil gösterge panelinin beyinle irtibat kuramamasının sebep olduğu arıza kodları olduğunu kanısına vardım. Aynı arızayı yapınca yaptığım taramada yine aynı hata kodlarını vermeyi sürdürdü. Sonraki arızalarda bu kodları önemsemedim ve silmeden kullanmaya devam ettim.

Bu Arızanın Sebebi Nedir?
Arıza tamamen gösterge tablosuyla ilgili.
1 – Gösterge tablosunun arkasındaki kablonun kırılması.
2 – Gösterge tablosunun arkasındaki soket bağlantısının gevşemesi.
3 – Gösterge tablosunun arkasındaki elektronik karttaki lehimlerde gevşeme olması.
4 – Gösterge tablosunun arkasındaki elektronik kartın toz veya nemle kısa devle yapması.

Gösterge Paneli Sorunu Çözümü
Ben bu sorunu aşağıdaki yöntemlerle çözdüm.

1 – Vurma yöntemi:
Tire işaretleri çıktığı zaman göstergenin üzerindeki torpidoya hafifçe vurduğum anda herşey normale dönüyordu. Bu şekilde 3 hafta kadar kullandım.

2 – Bastırma yöntemi:
Tire işaretleri çıktığında göstergenin camına kenarından bastırdığımda sorun düzeliyordu.

3 – Kastırma yöntemi:
Belli bir süre sonra bastırma işlemini sürekli yapmak gerekiyor. Bastırdığımda sorun düzeliyor, bırakınca tekrar başlıyor. Bir kartviziti, kibrit çöpünü, kürdanı vs. şeyleri gösterge panelinin kenarlarına sokup sıkıştırdığımda sorun düzeldi.

4 – Gösterge sökme yöntemi:
Nasıl yapılacağını aşağıda anlattım. Göstergeyi yerinden söktüm ve arkasındaki kabloyu kontrol ettim. Arkasındaki soketi iyice bastırıp yerine oturduğundan emin oldu. Gösterge panelini yerine taktım ve çalıştırdığım da 2 hafta kadar hiçbir arıza problemi yaşamadım. Sorunun çözüldüğünü sandım ama bir süre sonra yeniden başladı. Sonrasında aynı işlemi tekrar yaptım ve 1 hafta kadar hiç arıza sorunu yaşamadım.

5 – Göstergeyi komple sökme yöntemi:
Yukarıdaki yöntemler geçici çözüm olunca daha köklü bir çözüm olabilecek yöntemi denemeye karar verdim. Gösterge tablosunu söküp eve götürdüm ve içini tamamen açıp arkasındaki devrelere göz gezdirdim. Devre üzerindeki lehimler çok küçük olduğundan bir büyüteç yardımıyla inceledim ve lehimlerde bir sorun tespit edemedim. Yalnız devrede hafif bir tozlanma vardı, yumuşak uçlu bir elbise fırçasıyla tüm devre kartını iyice temizledim. Sonrasında toparlayıp arabaya geri monte ettim. Üzerinden 1 ay kadar geçmesine rağmen hiçbir arıza problemi yaşamadım. Bu işlemi yaptığımda KM sayacı vs. bilgiler silinmedi.

Son Güncelleme (Tamir Aşaması):

Arkadaşlar bir süre sonra aynı arızayı yapınca, bu sefer tamirciye gittim.

İstanbul’daki en meşhur Km tamircisine gittim. Lehim arızalıysa 200 lira, beyni (mikro çipi) arızalıysa 400 TL fiyat verdi. Söktüler içeri götürdüler ve tezgahın arkasına koydular. Müşteriyle hiç ilgi, alaka, muhabbet, ikram, bilgilendirme vs. yok. 1 saat sonra beklemekten sıkıldım, son durum nedir diye sordum, beyni arızalı dediler ve 400 TL ücret istediler. Beyni arızalı olsa hiç çalışmaz dedim, beyninden arada kesiyor dedi. Göstergeyi geri taktırdım ve eskiden cep telefonu tamircisinde çalışmış yeğenime lehim yapması için götürdüm. Abi birşey olmasın dedi, yok zaten olan olmuş görünen yerdeki lehimleri yenile dedim. Yaklaşık 5 dakikada 8 tane kadar lehimi yeniledi. Sonuç olarak 2 aydır en ufak bir sorun çıkarmadı. Maliyeti 1 TL’ye bile gelmedi. Siz de çevrenizdeki elektronikçi, tv tamircisi, cep telefonu tamircisine gidip lehimleri toplam 5 TL gibi bir rakama yeniletebilirsiniz.

İnsanları kandırarak fahiş ücretler karşılığında tamir yapan tamircileri Allah’a havale ediyorum.

Gösterge Paneli Sökümü Resimli Anlatım:

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü

Direksiyonun altındaki mandalı çekerek direksiyonu sonuna kadar aşağı indirin.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 2

Gözüken boşluklardan tutarak parçayı yerinden çıkarın. Parçanın altındaki bağlantıdan sebep tamamen yerinden sökülmüyor, sadece biraz öne doğru çıkıyor.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 3

Ok ile gösterilen iki vidayı söküp yerlerden çıkartın. Vida başları alyan kafalı bu nedenle alyan uçlu takım lazım. Ben 30 TL’ye satılan şarjlı tornavida setini kullanarak kolayca söktüm.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 4

Çıkartacağınız vidaları göstermek açısından yakından çekim yaptım.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 5

Göstergeyi yerinden çıkartabilmek için üst kısımda belirttiğim tırnağı aşağı doğru bastırmalısınız. Bunu yapabilmek için düz uçlu tornavida yeterli oluyor. Tornavidayı torpido ve gösterge arasından sokun, arkada gözüken tırnağı aşağı bastırın. Bu sırada göstergenin altından elinizle tutarak göstergeyi yerinden çıkartın.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 6

Gösterge panelinin arkasındaki soketi sökerek göstergeyi tamamen bağlantısız bırakmış oluyorsunuz. El işareti olan yere tornavida ile bastırın ve solundaki mandalı yukarı doğru çekin. Biraz sert olduğundan zorlayabilir.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 7

Mandalı yukarıya kaldırınca soket yerinden gevşiyor. Soketi yukarı doğru çekerek tamamen yerinden çıkartın. Ben göstergeyi direksiyon simidi içinden geçirerek çıkarttım.

Ford Focus Gösterge Paneli Sökümü 8

Bu da göstergenin tamamen çıkarılmış hali.

Göstergenin içinin açılmasıyla ilgili resimler çekmedim. Ancak anlatımımla yapabilirsiniz, oldukça basit sayılır. Göstergenin arka, alt tarafındaki beyaz kapağı yanlarındaki tırnak yerlerinden kurtararak çıkartın. Sonra göstergenin ön tarafındaki camlı kısmın tırnaklarını yerlerinden kurtararak çıkartın. Telefonunuzla her bir ibrenin resmini ayrı ayrı çekin, çünkü tam sıfır konumunda değiller. Sonra ibrelerin kafalarından tutup saat yönünün tersinde çevire çevire yukarı çekin ve çıkartın. Sonra arka tarafı çevirin ve devrelerin üzerindeki iki metal tutucuyu yuvaların hizasına getirin. Sonra devreyi tırnaklardan kurtararak çekin ve çıkartın. Çıkartma işlemi bundan ibaret.

Takarken dikkat etmeniz gerekenler önemli hususlar var. İbre göstergelerini bastırarak yerine taktıktan sonra boşluğunu almanız gerekmektedir. İbreyi sıfır konumlarının biraz altına indirmelisiniz ama bu yeterli değil. İbreyi hafifçe geriye doğru çevirin durduğu noktada boşluğunu almış oluyorsunuz. Şimdi bu boşluk alınmış haliyle sıfır konumunun altına getirmeniz gerekir. Karmaşık gelebilir ama deneyince anlayacaksınız zaten.

Dışarıda tamir ettirmek için 200-1000 lira arasında ücret talep ediyorlar ve karşılığında 1 hafta garanti veriyorlar. Diyot arızasıdır deyip en az 150 TL istediklerinde tamirciye diyotun tanesinin 10 kuruş olduğunu hatırlatmak isteyenler olabilir. Tamamen bozsanız bile, yaptırmak yerine internetten veya çıkmacılardan 250 TL civarına alıp, bir göstergecide 50 TL’ye ayarlarını yaptırmak daha mantıklı gelebilir.

Son Güncelleme:

50 comments to Ford Focus Gösterge Paneli Arızası — Tire İşareti

 • Burak

  Merhabalar, bende kısa bir süre önce 2007 focus otomatik dizel aracımla benzer sorunları yaşadım. Servise sadece arızayı öğrenebilmek için 350 Tl vermek pek işime gelmedi. Çevremdeki tanıdık ustalara götürdüm. Sorun yanlış tespit edildiği için boş yere param uçtu gitti sürekli. Aracım bir çok arızayı birden veriyordu. (Motor Sistem Arızası, Otom. Vites Kutusu arızası, Yakıtta Su Var vb.) Araç bir gün marş almamaya başladı. Marş dinamosu değiştirildi (300 TL), aracım çekişten düşmüştü. İlk olarak Egr belirtileri gösterdiği için değiştirildi. (550 Tl Egr + 200 Tl işçilik). Bir süre herhangi bir arıza olmadı fakat dün yolda kaldım ve 2 saat uğraşmama rağmen gaz yemedi. Çekici ile aracımı servise çektirdim. Gösterge paneli arızası olduğu belirtildi. Gösterge paneli değişimi için 5900 Tl fiyat çıkarıldı. İndirim vs. 4000 Tl ye değiştirilebileceğini belirttiler. Tamirinin yapılmasını talep ettim fakat tamir yapamıyorlarmış. 354 Tl sorun tespiti için ödeyip alacağım aracı. Tolga Bey’in anlattığı gibi denemek istiyorum. Son durumu bildirmeye çalışacağım size.

 • tvblgkbn

  arkadaşlar benim focus da 15/03/2018 günü gösterge paneli arızası verdi. Tolga beyin tam da anlattığı ve gösterdiği arıza idi. Ben bu basit arızayı maalesef Ankara da 150-200 TL arası zor yaptırdım. Panel resimde ki gibi bir km’ci tarafından söküldü ve 4-5 yere lehim atıldı takıldı. toplam da 30 dakikayı bulmadı. Arızam bu şekilde giderildi. 20 gün dür bir arızam olmadı. Tolga beye arıza konusunda ki yardımı ndyle teşekkür ediyor ve sizleri de bilgilendiriyorum. saygılarımla bir garip focus sahibi

 • Reşat

  Tolga Bey size ne kadar teşekkür etsem azdır.Aynı sorun bende de vardı servisler çözüm bulamıyordu.Tesadüfen yazınızı gördüm dediklerinizi aynen uyguladım.Paneli söktüm cep telefoncuya götürdüm ücret bile almadı.Lehimlerdeki bozulmayı ben çıplak gözle bile görüyordum.Şu an aracım güzeldi.Allah sizden razı olsun.

  • Bulent selci

   Merhabalar bu ariza sebebiyle servus dahil Baskentin tum sanayiilerini gezdim ostim,ivedik,sincan,sasmaz,baskent sanayiileri cebimden 1100 tl para cikti 14 gun dolasip durdum cadde ve sokaklarda,tipatip Tolga beyin dedigi seyleri ben 5 sanayii ce 10 sanayii elamani gezerek cozdum,eleman diyorum cunku usta olsalardi biri bulur tamir ederdi bu arizayi,kafasi vasmayan firsat dusmanlari biktirdi beni Allah kimseyi dusurmesin sanayiideki kalitesiz insanlarin eline…

 • murat

  aynı problemi yaşadım ve bende bu önerileri okuyup uyguladım kendimcede bir video hazırladım işinize yarayabilir belki
  https://www.youtube.com/watch?v=DeIG4Ho7opg

 • Muharrem

  Merhaba, Öncelikle Toga beyden Allah razı olsun. Onun sayesinde büyük bir dertten çok kolay kurtuldum.
  Burda özenerek bizim için yaptığı bu yazı çok yardımcı oldu. Eğer yanlış anlamazsa yazıyı okuyarak işlemleri yaparken tam anlayamadigim bölümler oldu. İbreleri söktükten sonra kart üzerinde 2 metal tutucu sökün diyor. Fakat 4 adet metal tutucu var. Ayrıca display ekranından hiç bahsetmiyor. Hatta metal tutucuları çıkarınca kartı çıkarmaya çalışırken zorlandım. Meğer display in soketi bağlıymış karta, küçük bir kırık oldu. Söketin giriş yarinde ama çok büyük bir sıkıntı değil. Yani yazıda ” kart üzerindeki 4 adet metal tutucu çevrilerek metal muhafaza çıkartılır. Daha sonra display ekranının soketi çıkarılır. ” diye yazılabilir diye düşünüyorum affınıza sığınarak tabiki Tolga bey.

 • Ali

  Ayni sorunu bende yaşıyorum ariza tespit cihazına bağladım id hatasini veriyordu id ise anaktar dan haraket halinde giderken birden —- yapıyordu anaktara hafifçe vuruyorum duzeliyor yeni anaktar yaptirdim sorun yaşamıyorum şuan Bilginize

 • samet

  s.a bende şuan 2009 model focus titanyum var dün akşam 80 km götürür yazıyordu 20 tl lik yakıt aldım aracım dizel şu kadar km götürür yazmıyor şuan öncden 50 tl 30 tl alırdım hemen hesaplama yapardı yardımcı olurmusunuz neden bu şekilde

 • Omer

  Arkadaşlar ben de suan fransadayim arabam 2009 model ford focus arabam ilkinde hic calismadi vuruntu yapiyor ama calismiyor ekranda motor arizasi yaziyor neyse normal bir garaja goturdum bilgisayara taktilar araba calisti arabayi getirdim 1 gun sonra yolda giderken ekranda hizlanma azaltildi uyarisi geldi motor arizasi yazdi araba gaz yemiyordu neyse arabayi stop ettim tekrar calistirdiginda duzeliyor baktim boyle olmiyor bende ford garajina goturdum dediler arizayi tespit edip sizi aricaz beni aradilar dediler on panel arizaliymis 1200 euro sifir parca takilacak yani bin iki yuz euro cok para NE YAPMAM LAZIM LUTFEN YARDIMCI OLUN

  • Ugur

   Kardeş araç dizel ise ısıtma Bujilerini değiştir benzinli ise direk sibob Konya ayarı yap düzelir

 • Gokhab bayram

  Oncelikle tolga bey cok tsk ederim dediginizi harfiyen yaptim 2006 ford focus ghia aracim lehime gerek kalmadi soktum bir firca yardimi ile temizledim gayette basarili oldu sokerken dikkat edin bazi parcalar kirilabilir arkadaslar … Masraf 0 tl yaklasik 15 dk da cozum

 • ismail

  2004 cmaxs var sistem arizasi verdi aracim gaz yemiyordu malesef bir tamirciye gittim beni cok fena kazikladi 1000 tl mi aldi taktigi cikma beyinde gene ariza veriyor yaziklar olsun diyorum …..

 • Zakir

  2010 model focus aynı arıza bizim aracımız da da basladı kronik bir sıkıntı sanırım tolga bey in acıklamayı okudum ilgi ve alakası için çok teşekkür ediyorum başka forumlarda da okudum aynı tür çözümler uygulamış çoğu tamirci bilmiyor sorunun kaynağını çözümü ekranı sökecek diye 200-500 ü cebe atmanın derdinde

 • ferhat

  lehim nereye ve lehimin olan kısmını nasıl açıyorsunuz

 • Oğuz

  Çok faydali bir yazı olmuş aynı ariza vardi aracımda dün tamir edip taktim simdilik sorun yok gibi..Teşekkürker

 • Murat

  Bende de aynı sorun var. Şimdi söktüm. Gösterge soketinin bağlı olduğu pinlerin dibindeki lehimlerin uçlarında çatlak gördüm. Ekipmanım olmadığı için yarın bir akrabamın cep telefonu dükkanına gidip hassas havya ile lehimleri yenileyecem. Sorununu çözer arkadaşlardan genelde göstergenin hangi bölgesindeki lehimleri yenilettiğiniz konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

 • Taner

  2006 dizel focus kullanıyorum. araç şirket aracı. Aynı arıza bende de oluyor. tüm göstergeler yanıyor, km dijital ekran —– oluyor. Gaz veremiyorsunuz ancak araç rolantide çalışıyor. Kendim müdahale edemem. birkaç oto elektrik tamircisine gittim. kimi akü zayıf dedi, kimisi gösterge arızası, iyice kafam karıştı. Ne önerirsiniz. teşekkürler. Erzurum dan selamlar

 • Enes

  Aynı sorunları yaşadım 2 haftadır yasıyordum, bu web sayfasında verilen bilgiler ısıgında aracın gösterge panelini açtım. Elektronikçi bir arkadaşıma lehimleri yenilemesi için rica ettim. Sağolsun lehimleri inceledi ve hepsini temizleyip tekrar yaptı. Gösterge panelini tekrar yerine yerleştirdik ve sorunları çözüldü ve hata kodları gitti. Yazıyı hazırlayan ve yorumları ile destekleyen arkadaslara cok tesekkur ederim.

 • ayhhhan

  Yaklaşık kart üzerindeki 50-60 lehimi yeniledik. İbreleri söjemediğim için kartın altında ne var bilmiyorum. Araç bugün sorunsuz 200 km yaptı. İnşaAllah sıkıntı bir kalmamıştır. Eğer bu şekilde hallalursa büyük bir masraftan kurtaracağım. Başta Tolga bey ve tüm yorumculara teşekkür ederim.

 • Ali

  Teşekkürler tolga bey çok faydalı bir yazıydı aynen sizin yazdığınız uyguladım sonuç mukemmel

 • Mustafa

  Hazırlayan arkadaşa çok Teşekkür ederim. Çok güzel bir anlatım olmuş. Biraz inceleyince kendimi usta sandım. Emeğine sağlık arkadaşım. Aynı hatalar bende de var 2006 dizel 7 ileri otomatik bende de var ve aynı sorunlar. Çok faydalı oldun tekrar tekrar TEŞEKKÜRLER.

 • murat

  İyi gunler benim arac 2008 otomatik focus gosterge de yakitta su var motor sistem arizasi ve hizlanma yavaslatildi diyordu bilgisayardan baktirinca bisey cikmiyor. Bu arizalar olunca arac calismiyor. Bende sizin gosterdiginiz gibi ekrani soktum bi kactane yeri elektronikciden 10 liraya legimlettim ariza giderildi arac sorunsuz calisiyor fakat bu defa da sanirim gosterge ekrani murekkep toplamis yol bilgisayari ekrani kirmizimsi calismiyor ne yapabilirim

 • Erdem

  Benim 2009 focusta ise yol bilgisayarinda kirmizi ekranda bazen 3 5 saat bazen 1 gun suren yazilarin tamamen gorunmemesi ekranin gitmesi var. Bir elektirikci panel degismesi lazim dedi 600 tl. Sizin bilgilerinizle lehimletmeyi deniycegim. Saygilar…

 • ozan

  selam arkadaslar bende de ayni sorun var. yarin paneli kendim sokup cikarmayi deniyicem. yarin sadece temizlyip yerine takicam. sali gunu okulda kendim legim yapmayi deniyicem. biraz tecrubem var legim yapmakla. bende yurt disinda yasiyorum ve burda oyle telefon tamircisi felan bilmiyorum. bu cok yarali bir konu acmisisiniz tesekkur ederim herkeze. gelismeleri yazarim daga sonra iyi geceler.

 • Özkan Sariman

  Iyi gunler focus 2006 dizel otomatik aracimizda ayni ariza var. Gosterge panelini sokup taktigimda gecici cozum elde ediyorum ama kalici olmasi icin lehimleri yeniletmek istiyorum. Istanbulda tamir icin getirdiginiz elektronikci ya da lehimleri yeniletebilecegim biyer onerebilirseniz cok yardimci olursunuz ve ayni arizayla karsilasan kisiler icin faydali olabilecegini dusunuyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler.

  • Tolga Yılmaz

   İyi günler. Herhangi bir TV tamircisi veya cep telefonu tamircisi gibi elektronikçilere gidin 5-10 Lira gibi bir ücrete kolayca hallederler. Arkasındaki birkaç çatlamış lehimi yeniler misiniz denemeniz yeterli. Büyüteçle baktıklarında sorunlu lehimleri görüp yeniliyorlar.

 • Cem AYDIN

  gerçekten yaralı bir paylaşım olmuş bilgin için teşekkürler.
  aynı sorun bende de var servise götüreceğim bakalım ne diyecekler.

 • Ergün

  Benim de arabamda aynı problem vardı. Haftada bir iki kez yapıyordu. Biraz bekleyip yeniden çalıştırınca düzeliyordu. Buradaki çözümü okuyunca mantıklı geldi. Bugün eşim arabayla alışveriş merkezinde kalınca denemeye karar verdim. 3 saat uğraştım. 1 saati göstergeyi sökmeye harcadım. Alttaki vidaları söküp göstergeyi çıkarmaya çalıştım ama bir yere takılıyor gibi bir zorlanma oluyordu. Youtube’ da birkaç video izledim ama bir çözüm bulamadım. Sonra ince bir tornavidayı göstergenin üst tarafından araya sokup gezdirmeye başladım. Tam ortada bir şeye takılıyordu. Orada hafif hafif aşağı yukarı hareket ettirirken birden gösterge kurtuldu. Meğer üst tarafta tam ortada tırnak varmış.

  Gösterge ibrelerinin çıkartılmasında da biraz sorun yaşadım. Önce direk çekmeyi denedim ama çıkmadılar. Fazla da zorlamak istemedim. Sonra yine Youtube’da başka bir marka araç için olan bir video buldum. İbreyi saat yönünün tersine çevirerek çıkarın diyordu. Ben de öyle yaptım, küçükler tek turda büyükler de iki turda çıktı.

  Epey uğraştıktan sonra devre kartını tam olarak söktüm. Sorun gösterge konnektörünün lehimlerinde. Büyüteçli lamba ile inceledim. Lehim çatlakları oluşmuş. Dikkatlice bütün lehimleri yeniledim. Sonra göstergeyi toplayıp taktım. 20-30 kez kontağı kapatıp açtım. Hiç sorun çıkmadı. 1-2 hafta geçtikten sonra son durumu da paylaşırım.

  Bu arada ben elektronik mühendisiyim ve elektronik cihaz üretimi yapan bir firmanın sahibiyim. Eğer cihaz sökme, lehim yapma vs. işlerden anlamıyorsanız bilen birinden yardım alın. Kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz.

  Bu bilgileri paylaşan Tolga Yılmaz’ a çok teşekkür ederim.

 • Kemal

  Serviste bugun panel dedi, bende bugun paneli sokup lehimlerini kontrol ettirdim elden gecirdik genede hic calismadi vede immo isigi cok hizli yanip yanip sonuyor, anahtari cikarinca kirmizi immo isigi daha yavas yanip sonuyor.
  Paneli sokunce anladikki daha onceden sokulup bir ikinci el takilmis, acaba dediginiz gibi beyin anahtar kodunu mu sildi acaba ?, cunku baska bir abimizde buyuk ihtimalle arac anahtari tanimiyor dedi, Gauge testi yaptik ibreler calisiyor (tum ibreler maksimum olup sifir degerine geri donuyor), Anahtari resetlemek mumkunmu bazi araclarda bunu yapmak mumkun oluyormus, saygilarla

  • tolga

   Bilmiyorum ama ben göstergeyi aşırı derecede kurcaladım, hatta devrelerin üzerine kolonya bile döküp sildim. Araca her taktığımda sorunsuz çalıştı, bir süre sonra aynı hatayı yaptı (lehimden sonra düzeldi). Sanırım gösterge paneli takılı değilken de araç çalışıyordu (tam hatırlayamadım, emin değilim) gaz yemiyordu. Daha önce siena vardı, anahtarında sorun vardı immo kısa devre yapınca hiç marş bile basmıyordu. Eğer marş almıyorsa anahtarda sorun olabilir, yedek anahtarı denediniz mi?

   • Kemal

    Evet Yedek anahtari denedim, olmadi, paneli takmadan da calismiyor arac, servisteki yetkili panel bozuksa arac calismaz dedi, dedigim gibi benden onceki paneli degistirmis belli- ikinci bir el takmis sanki gene ayni problem yapmis gibi, ikinci bir el aramaya basladim, yalniz motordaki sigortalar saglam vede rolelerden marsa basinca tik tik ses geliyor normalmi bilmiyorum,

 • Kemal

  Bugun aracimi yetkili ford servise biraktim. Durumu anlattim. Yetkili de direkt olarak gosterge paneli dedi. Bugun yada en gec yarin bilgisayara sokacak. Yalniz ben yurt disinda yasamaktayim. Sorun gosterge paneli ise kaca mal olur dedim 1200-1300 Euro civari dedi. Aracin ederi burada zaten 2000-3000 euro. Eger sorun gosterge paneli ise ikinci el bir tane almayi dusunuyorum. Lakin burada oyle Turkiye’deki gibi Usta/Ustalar yada her careye cozum uretecek adam bulmak zor. Zannedersem Paneli degistirirsem (ikinci el ile) tekrardan bir ayar yaptirmak gerekiyormus, onu nasil yapacagim bilmiyorum, arastirmaya devam yarin gene durumu yazazarim…
  Tesekkurler,

  • tolga

   Diagonistik cihaza bağlayınca bir sürü hata veriyor. Ben defalarca denedim. Sebebi, gösterge paneliyle iletişim kesilince, hafızasına bir sürü arıza kaydediyor. Çıkmasının tam uyumlu olması için göstergenin arkasındaki seri numarasının tutması gerekiyor. Farklı seriler uymuyor. Bence bir elektronikçiye götürüp arka kısmındaki lehimlere baktırmanız daha ucuza halletmenizi sağlayacaktır.

 • kemal

  2006 Ford Focus 1.8 tdci dizelim var
  Birebir Ayni problemim var. onceden bir calisiyor bir calismiyor lakin simdi hic calismiyor. bilgisayarla diyagnostik hata olarak immobilise hata gosteriyor ve guvenlik moduna geciyor, onceden mars dinamosundan zannettik lakin mars dinamosu olsa arac calisirken stop etmez dediler, mekanisyen bir arkadasim anahtari tanimiyor dedi diger bir arkadasim ise elektriksel bir problem var dedi. Bugun akuyu tamamen sokup evde sabaha kadar sarja koydum. Bu oneriyi bu aksam gordum.
  Sabahleyin ilk is bu sistemi deneyecegim. umarim olur, Benimde artik tahminim gosterge panosu cunku ayni birebir problem, yada anahtari tanimiyor, akuden olmasi dusuk bir ihtimal ama genede sabaha kadar sarj edip olcecegim, hayirlisi

  • tolga

   Aküden olduğunu sanmıyorum, çünkü arabayı çalıştırdıktan sonra akü tamamen yerinden sökülse bile araba çalışmaya devam ediyor. Muhtemelen gösterge panelindeki arızadan kaynaklı. 2006 model ve 10 yıl geçtiğine göre; genelde bu yaşa ulaşan arabalarda gösterge arızası çıkıyor. Tire işareti çıktığında üzerine vurmayı veya gösterge panelinin kenarlarına sıkıca bastırmayı deneyin. Eğer bu şekilde düzeliyorsa lehim arızasıdır. Bir elektronikçiye götürüp lehimleri yeniletin veya KM gösterge tamircilerine götürün. Geçmiş olsun.

   • Kemal

    Dogrusu bu arizayi araci 4-5 yasinda iken bile karsilasanlar cok, ayrica bu arizayi ilk defa duyuyorum , hatta yillarca mekanik ustalarina bile anlattigimda ilk defa duyanlari var, ne diyelim hayirlisi

 • Bülent

  Ford Focus 2010 model aracımda 3-4 aydır — tire işareti sorunu vardı. Ama bi anda olup geçiyordu son dönemlerde sıklaştı ve daha fazla yaptı. Burada anlatılanlar çok işe yarıyor özellikle yolda kalınca vurunca veya karton sıkıştırınca düzelmesi çok işime yaradı. Dün söküp cep telefonu tamircisinde götürdüm adamlar şaşırdı :) neyse sonra durumu anlattım, lehimlerde sorun varmış dedim kocaman ışıklı bir büyüteçle baktılar sonra 5 tane lehimi yeniledik dediler (görmedim) sonra borcum nedir dedim 10 TL dediler. Bu sabah aracıma takıp denedim, gün boyu 2-3 saate yakın süre araç çalıştı hiç sorun yapmadı. Hatta şartları zorladım, gösterge paneline vurdum, bastırdım hiç kesinti olmadı. Böyle sayfalar sayesinde büyük bir masraftan kurtuldum sanırım. Eğer sorun yaşarsamda bu sayfaya girip bildiririm. Güzel bilgiler için teşekkür ederim.

 • Ahmet

  Kısa süreli çözüm, arıza başınıza geldiğinde dörtlü flaşörü yakıp söndürün birkaç defa. Düzeliyor ve yolda beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

 • Nihat

  Ben ford focus 2 aracımda aynı sorunları yaşıyordum. Arıza sıklığı giderek arttı hatta bazen uzun süre yolda beklemek zorunda kaldığım zamanlar oldu. En son 2 saat kadar zamanımı yiyince yaptırmaya karar verdim. Yakınlarda KM tamircisi yoktu bende çözüm aradım ve bu sayfayı buldum. Sıkıştırma yöntemleri falan işe yaradı ama kesin çözüm olsun istiyordum. Anlatıldığı gibi söktüm tekrar yerine taktım 1 hafta kadar arıza vermeden çalıştı. Yine arıza verince söküp televizyon tamircisinin yolunu tuttum. Tamirciye lehimlerde çatlak varmış yenileyebilir misin dedim. Büyüteçle baktı 3 tane lehim yeniledi ve tamam dedi. Borcum ne kadar dedim varsa 1-2 lira ver yeter dedi. Bende 10 TL verdim çıktım. Araca taktım ve birazda korkarak marşa bastım çalışıyordu ve hiç sorun yoktu. Neredeyse 2 hafta oldu en ufak bir arıza yaşamadım. Normalde yorum yapmayı sevmem ama beni büyük bir masraftan kurtardığınız için, sonraki arkadaşlara katkım olsun gerekçesiyle yazmayı borç bildim. Allah sizden razı olsun.

  • Ahmet

   Bende de var aynı sorun bugün gittim tamirciye bil bağladılar ve panelde sorun var dediler 400 lira çıkardılar masraf ama şu anda yaptiramayacagim maddi olarak sıkıntıda yim çok da canımı sıkıyor bu işaretler siz nerede yaptırdınız hangi tamircide bilgi verirseniz sevinirim hiç değilse acemilik çekmez usta

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel