FOMO Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? FOBi Hastalığı

İngilizce açılımı “Fear of Missing Out”, Türkçe anlamı “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu”, İngilizce kısaltması da FOMO’dur. FOMO, kısaca bir sosyal medya bağımlılığı hastalığıdır. Sürekli sosyal medyayı takip etme isteğine neden olan bir şeyleri kaçırma fobisi, insanlarda kaygı bozukluğuna neden olarak psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olmakta.

Fomo Nedir

Sürekli gelişen teknoloji çağı ve internet kullanımının artması, sosyal medya denen sanal ortamların ortaya çıkmasına neden oldu. Bu sanal ortamlar insanları yalnızca somut sosyallikten alarak, soyut sosyalliğe doğru yönlendirmekle kalmadı, psikolojik sorunlara yol açan çeşitli hastalıklara da neden oldu. Kullanıcıların bir kısmı, gündemi kaçırma korkusu nedeniyle sürekli sosyal medyada kalıyor, online değilken bile bir şey kaçırırsam endişesi yaşıyor. Aslında FOMO’ya yalnızca sosyal medya değil, TV, bilgisayar ve cep telefonu üzerinden yapılan birçok şey de neden oluyor.

ABD’de ki, Amerikan Psikiyatri Birliği‘nin FOMO ile ilgili yaptığı araştırma çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Sosyal medya kullanan 11-55 yaş grubu arasındaki 1.200 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, kullanıcıların %40‘ı bir şeyleri kaçırdığını düşünerek sürekli sosyal medya kullanma ihtiyacı hissediyor. Uzmanlar çağın hastalığı olarak gördükleri FOMO’nun gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, insanları bilinçlendirilmesi ve bazı önlemlerin alınması gerektiği konusunda hemfikirler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ülkemizde FOMO ile ilgili bir araştırma yapılmamasına rağmen, FOMO oranının oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bu kapsamda alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan maddelerle mücadele eden Yeşilay Derneği, FOMO ilgili çalışmalara başladı. Yeşilay’ın açıkladığı bağımlılık yaratan uygulamalardan bazıları şöyle: Twitter, Facebook, Instagram, Foursquar, vb. uygulamalar, Candy Crash, vb. oyunlar.

Fomo Belirtileri Nelerdir?

  • Sürekli sosyal medyaya girme isteği
  • Sürekli paylaşım yapma isteği
  • Sürekli bir kişiyi, sayfayı veya grubu takip etme isteği
  • Günde 1 saatten fazla sosyal medyada vakit geçirme

Fomo Hastalığı Nedenleri

FOMO’dan Nasıl Korunulabilir?
FOMO hastalığına yakalandığınızı düşünüyorsanız veya olabileceğinizi düşünüyorsanız bazı yöntemleri uygulamak sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Bu kapsamda teknolojik cihazların kullanımının azaltılması, internette kalma süresinin azaltılmasına yönelik yöntemler sorunu ortadan kaldırmaya faydalı olacaktır. Kademeli olarak TV izlemenin, bilgisayar kullanımının, internette kalma süresinin azaltılması önerilmektedir. Bu ihtiyaçların baskılanması için çeşitli sportif faaliyetler, kitap okuma, balık tutma, doğada yürüyüş yapma, arkadaşlarla bir araya gelme, aile bireyleriyle sohbet etmek gibi yöntemler oldukça yararlı olacaktır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.