Flash Bellek Şifreleme Nasıl Yapılır?

Flash Bellek – USB Bellek Nasıl Şifrelenir?

Bazı flash belleklerin kendi içinde bir şifreleme programları vardır. Şifreleme programı olmayanlar için şifreleme işlemi nasıl yapılır yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Piyasada USB flash belleği şifrelemek için çok sayıda program bulunmaktadır. Size en kolay ve güvenilir programlardan biri olan Rohos Mini Drive ile bellek şifrelemeyi anlatacağız.

Rohos Mini Drive ile USB Flash Bellek Şifreleme:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  1. Öncelikli programı buradan indiriniz. Açılan sayfadaki Download yazısına tıklayarak indirin ve üzerine tıklayarak programı bilgisayarınıza kurun.
  2. Programı çalıştırdıktan sonra “Setup USB Key” seçeneğine tıklayın. USB flaş belleğinizi takın. Rohos Mini Drive belleğinizi otomatik görüp tanıyacaktır. Tanıdıktan sonra “Change…” tıklayın. Sonra sürücü harfini, disk boyutunu, dosya sistemini ve şifreleme türünü değiştirebilirsiniz (programın ücretsiz versiyonuyla en fazla 1050 MM yani 1 GB’lık şifreleme alanı oluşturabilirsiniz).
  3. Ayarlamayı yaptıktan sonra “Specify password to access disk” alanına şifre girin ve “Confirm password” alanlarına da az önce yazdığınız şifreyi girin. Sonra “Create disk” düğmesine tıklayın. Şifrelenmiş bölümün oluşturulması birkaç dakika sürebilir. Oluşturma işlemi bittikten sonra istediğiniz dosya ve belgeyi oluşturduğunuz sürücü içine atarak şifrelenmesini sağlayabilirsiniz.

Dosyalarınızı kaydettikten sonra, bilgisayarıma tıklayarak sürücünün üzerinde fare ile sağ tıklayarak Çıkar‘ı seçiniz. Bu şekilde erişim engellenir ve tekrar çalıştırmak için şifre girmek gerekecektir.

Programı yükledikten sonra isterseniz bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Başka bir bilgisayarda açmak için programın olmasına gerek yoktur. Flash USB belleği bilgisayara bağlayın ve içini açın, Rohos mini.exe adlı dosyaya tıklayın, şifrenizi girdiğinizde dosyalarınızı görebileceksiniz.

Dikkat: Dosyalarınız şifrelenebilir fakat bu şifreleri çözecek başka programlar olduğunu da unutmayın. Verilerinizin güvenliğini sağlarken dikkat ediniz.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Rohos Mini Drive Kurulum ve Kullanımı Videolu Anlatım:

1 comment to Flash Bellek Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • sinan

    Öyle değil direk flash belleğine tıklayınca şifre isteyecek.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.