Eskrim Nedir?

Eskrim Sporu

Eskrim, en eski dövüş sporlarından biridir ve ilk olarak İ.Ö. 2000 yıllarında Çinliler tarafından oynanmaya başlanmıştır. Sonraları Yunanlılar da bu dövüş sanatını öğrenerek bedeni faaliyetlerini geliştirmek için kullandılar. Ardından Romalılar, üçlü dişli çatal, hançer ve koruyucu maske ile silahlandırdıkları gladyotörlerini eğitmek için eskrimi kullanmıştır.

Ortaçağ döneminde eskrim sporu Avrupa’nın her yerinde, özellikle Fransa’da çok sevilerek oynanıyordu. 19. yüzyıl başlarında resmi olarak spor olarak adlandırılmaya başlamıştır. İlk olarak 1896’da Atina Olimpiyat oyunlarında yer aldı.

1913’te kurulan Uluslararası Eskirim Federasyonu’nca oyunun kuralları ve yönetmeliği belirlendi. Eskrim, Epe, flöre ve kılıç olmak üzere üç silah dalında oynanır. Kuralları erkekler yada kadınlar arasında yapılan karşılaşmalara göre değişmektedir. Müsabakalar, zeminden biraz yüksek, 2 metre genişliğinde ve flöre için 12 metre, kılıç için 24 metre, epe için 34 metre uzunluğundaki pistte gerçekleşir.

Flöre :
110 cm uzunluğunda, 500 gram ağırlığında ince bir silahla oynanır. Ucunda küçük bir düğme ve çanı bulunur. Yeni başlayanların ideal silahıdır. Flöre erkeklerde, yalnızca ön tarafta boyun ile kasık kıvrımları arasına, sırt tarafına ve yanlarda kollar dışında kalça çizgisine olan yerlere yapılan vuruşlar geçerlidir. Flöre kadınlarda, ister yüz, ister sırttan olsun gövdeye yapılan vuruşlar geçerli sayılır.

Erkekler arasında oynanan flöre karşılaşması 6 dakika sürer, 5 tuş yapan oyunu kazanır.
Kadınlar arasında oynanan flöre karşılaşması 5 dakika sürer, 4 tuş yapan oyunu kazanır.

Epe:
Uzunluğu 110 cm, ağırlığı ise 750 gram olan bir silahtır.
Rakibin bacak, gövde, kollar ve baş gibi bölgelerine yapılan tüm vuruşlar geçerli sayılır.

Kılıç:
105 cm uzunluğunda, düz, yassı ve vuruşa yönelik bir silahtır.
Bel üstündeki gövde, kol, baş ve yüze yapılan tüm vuruşlar geçerli sayılır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Eskrim Müsabakası

Eskrim Karşılaşması

Eskrim

Eskrim Mücadelesi

Eskrim Müsabakasıyla İlgili Videolar:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.